Gruziński Wieczór Filmowy

W niedzielę 3 października o godzinie 16:00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się Gruziński Wieczór Filmowy. To niepowtarzalna okazja do zapoznania się ze współczesnym kinem gruzińskim oraz spotkania i rozmowy z jego twórcami.

 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w Gruzji rozpoczęło się odrodzenie sztuki animacji – wzrosło zainteresowanie nowymi technikami animacyjnymi, zaczęły powstawać małe niezależne studia.
Wydarzenie rozpocznie się więc od projekcji zestawu niedostępnych w Polsce krótkometrażowych animacji eksperymentalnych wyprodukowanych przez gruzińskie Studio Kvali. Następnie obejrzymy film Shindisi (reż. Dito Tsintsadze, 2019), dokumentujący wydarzenia związane z rosyjską interwencją wojskową w Gruzji w 2008 roku. Film zdobył Grand Prix oraz nagrodę za reżyserię na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Program

Zestaw gruzińskich animacji:

Raven [Korani], reż. David Takaishvili, Gruzja 1981

Film o niszczącej sile zła, która użyta jako broń przeciwko drugiemu człowiekowi prowadzi do nieuchronnej autodestrukcji.

Expectation [Molodoni], reż. David Takaishvili, Gruzja 1991

Poruszający obraz nieskończonego pragnienia miłości. Historia ludzi, którzy mimo globalnych kataklizmów i codziennych upadków niestrudzenie poszukują bliskości.

The Youth and The Leopard [Vefxvi da mokme], reż. Mariam Kandelaki, Gruzja 2014

Filozoficzny moralitet o grzechu, pokucie i oczyszczeniu.

Abandoned Village [Mitovebuli Sofeli], reż. Mariam Kapanadze, Gruzja 2020

Metafora losu człowieka, który zrodzony z miłości, tylko w miłości odnajduje siłę i sens swojego istnienia.

Shindisi, reż. Dito Tsintsadze, Gruzja 2019

Fabuła filmu oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, które rozegrały się podczas rosyjskiej interwencji wojskowej w Gruzji w 2008 roku. Shindisi to wieś pod Tbilisi, gdzie rosyjskie siły okupacyjne oblegają wojska gruzińskie. Mimo utworzenia korytarza humanitarnego, Rosjanie nie przestrzegają zasad i podstępnie otwierają ogień. Mieszkańcy wioski podejmują ryzyko ratowania rannych żołnierzy. Film zadaje pytania o źródła wewnętrznej siły, która motywuje ludzkie działania w momencie najwyższej próby oraz rozważa istotę postaw nazwanych później bohaterstwem.

Więcej informacji o wydarzeniu: Gruziński Wieczór Filmowy | Facebook

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

-->