Fundacja im. Stefana Kuryłowicza szuka najciekawszych praktyków i teoretyków architektury

W poniedziałek 24 kwietnia o godz. 17:00 ruszył nabór zgłoszeń do Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2017. Jak co roku Fundacja im. Stefana Kuryłowicza wybierze najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Zgłoszenia można przesyłać do 31 lipca 2017 roku przez formularz na stronie Fundacji.

Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA to pierwsze w Polsce programy promocji młodych architektów, akcentujące zarówno praktyczną jak i teoretyczną stronę ich działalności. Najciekawszy tekst teoretyczny zostanie wydany w formie dwujęzycznej publikacji, a jego autor otrzyma dodatkowo nagrodę w wysokości 3.500 złotych. Autor najlepszego pomysłu na praktyczne rozwiązanie problemów wybranej przez siebie przestrzeni publicznej otrzyma stypendium o łącznej wartości 18.000 złotych, oraz wsparcie Fundacji i zespołu jurorów przy rozwijaniu swojej koncepcji w projekt.

Celem Fundacji jest promowanie i wspieranie architektury wysokiej jakości i klasy. A dzisiejsza architektura musi przede wszystkim mocno stać na dwóch nogach – praktycznej i teoretycznej. Architekt musi umieć znajdować praktyczne sposoby radzenia sobie z problemami współczesnej przestrzeni, ale musi także umieć o tych problemach opowiadać własnym głosem. – mówi Przewodnicząca Rady Fundacji, prof. Ewa Kuryłowicz.

Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA wpisują się także w edukacyjną działalność Fundacji. Oba programy kończą się wykładem z cyklu „Od wizji do projektu”, na który co roku zapraszana jest światowego formatu gwiazda architektury. Przed główną prelekcją laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA przedstawiają efekty swoich prac konkursowych. Wstęp na wykład jest otwarty, całość transmitowana jest na żywo na stronie Fundacji.

Do obu programów zgłaszać się można indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach. Zarówno Konkurs TEORIA jak i Stypendium PRAKTYKA adresowane są do architektów, w przypadku zespołów druga osoba może reprezentować dowolną dziedzinę.

Zgłoszenia nadesłane do programów są anonimowe. Prace konkursowe oceniane będą przez dwa niezależne składy jurorskie, złożone ze specjalistów różnych dziedzin z obszaru architektury i kultury. Takie grono eksperckie gwarantuje kompleksową ocenę przedstawionego problemu jak również wnikliwą analizę zaproponowanych rozwiązań.

Najlepszy esej w Konkursie TEORIA wybierze jury w składzie: Ewa P. Porębska – członkini Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”, Grzegorz Piątek – architekt, krytyk i historyk architektury, Jacek Purchla – historyk sztuki i ekonomista, specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast, Filip Springer – reportażysta, fotoreporter, krytyk architektury, Bogna Świątkowska – dziennikarka i promotorka kultury, oraz Marta Urbańska – architektka, historyczka i krytyczka architektury, wykładowczyni Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Projekty nadesłane w ramach Stypendium PRAKTYKA ocenią: Mieczysław Godzisz – konsultant biznesowy, Ewa Kuryłowicz – architektka, Przewodnicząca Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza i wiceprezes pracowni Kuryłowicz & Associates, Przemo Łukasik – architekt, triathlonista, społecznik śląski, Dorota Szlachcic – architektka, laureatka Honorowej Nagrody SARP Wrocław 2015, Agnieszka Szultk – architektka, promotorka i kolekcjonerka sztuki, Jakub Wacławek – architekt, członek Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza i Aleksandra Wasilkowska – architektka, urbanistka, scenografka.

Laureatów Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2017 poznamy 11 października 2017 r.

Prace w obu programach można nadsyłać do 31 lipca 2017 roku. Rejestracja uczestników odbywa się za pośrednictwem prostych formularzy zgłoszeniowych, dostępnych na stronie Fundacji im. Stefana Kuryłowicza: http://www.fundacja-sk.pl. Pod tym adresem znajdują się również szczegółowe harmonogramy obu programów wraz z regulaminami.

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza wspiera odważną i odpowiedzialną twórczość architektoniczną. Inicjuje działania popularyzujące zawód architekta oraz upowszechniania zasady ładu architektoniczno-urbanistycznego w przestrzeni publicznej. Wspiera też przedsięwzięcia wspomagające rozwój społeczności lokalnych oraz innych instytucji działających na rzecz dobra publicznego, w tym na rzecz ochrony i konserwacji zabytków. Patron Fundacji, Profesor Stefan Kuryłowicz, przez całe życie dążył do umocnienia pozycji zawodu architekta w świadomości społecznej. Promowanie spuścizny Stefana Kuryłowicza – zrealizowanych budynków, dokonań publicystycznych, koncepcji biznesowych oraz dorobku dydaktycznego – to cel, który Fundacja realizuje z najwyższą starannością.

Dodaj komentarz

-->