„Forest Desires” – wystawa o pociągających aspektach lasu

„Forest Desires” to wystawa o lesie, o jego pociągających aspektach, ale i tych skrywających ból i cierpienie. Nasze tęsknoty i lęki spoczywające w leśnych czeluściach, uwidaczniają się w dokonywanej przez człowieka eksploatacji i zniszczeniu. Wystawa potrwa od 18.11 do 31.12.2022 roku w HOS Gallery.

Podczas wystawy „Forest Desires” zobaczymy prace ceramiczne Aleksandry Liput, obrazy Niny Paszkowski oraz muzyczną kompozycję Antoniny Nowackiej. W ujęciu artystek las stał się metaforycznym miejscem przeplatania się ich artystycznych poszukiwań, miejscem zarówno tętniącym życiem, zagadkowym, jak i groźnym. To w jego kontekście unaoczniają się zdecentralizowane perspektywy, wszelakie złożoności człowieka, jak i bytów pozaludzkich.

– Wystawa „Forest Desires” pobudza zmysły na wiele sposobów, zmuszając widzów do postawienia kilku pytań; jaką lekcję jako wspólnota możemy odebrać z obserwacji lasu? W jaki sposób możemy ze sobą i z nim się spotkać? I wreszcie, jak możemy pragnąć bez konieczności niszczenia? Las zaprasza nas do wejścia w jego czeluść, zaś artystyczne realizacje do podjęcia komunikacji. W podróży towarzyszy nam czwórka artystek, jednak to my sami musimy odnaleźć w tym gąszczu swą ścieżkę – czytamy w opisie wystawy. 

Nie da się ukryć, że uroki lasu czynią, człowieka wrażliwszym. Artystki pomimo swojego indywidualizmu wzajemnie się uzupełniają. Starają się uchwycić myśli i odczucia powiązane z zewem lasu oraz jego dynamiką. Czy to w malarskim wewnętrznym zgiełku (Nina Paszkowski), starannej reifikacji (Aleksandra Liput), psychodelicznej sztuce dźwięku (Antonina Nowacka) czy baśniowych słowach (Manuela Mehrwald).

 

Zdjęcia: Materiały prasowe 

-->