Filmowe perły Spatifu czyli KINO W SPATIFIE

Maj w Spatifie miesiącem kolejnych premier, tym razem kolejnych odsłon klubu. W oficynie właśnie otworzył się klimatyczny ogródek, a w najbliższy piątek rusza także cykl pokazów filmowych z muzyką na żywo.

Właściwie od początku marzyło nam się kino w Spatifie, ale w trochę innej niż klasyczna formule. Kameralne projekcje dla kilkudziesięciu osób ze szczególną muzyczną oprawą. Kinoklub. Muzofilm. Zdarzenie na granicy sztuk. Czyli w naszym rozumieniu kwintesencja idei Spatifu, w którym łączą się i mieszają różne światy artystyczne

mówi Bartek Pazura, odpowiedzialny za program klubu.

Na pierwszy ogień – filmowe klasyki z muzyką na żywo. 19 maja zespół Baaba zagra do filmu „Generał” w reżyserii Bustera Keatona. Ten obraz jest chyba najbardziej znanym dziełem czołowego komika kina niemego. Baaba podczas pracy nad muzyką do filmu wykorzystuje swoje nowe kompozycje oraz swoje sprawdzone hity. Niedawne zestawienie niemieckiej edycji The Rolling Stone umieściło Baabę na liście najbardziej poszukiwanych pozycji wśród szperaczy płyt, a znakomite recenzje ich albumów pojawiły się m.in. w Incendiary Magazine czy The Quietus.

Tydzień później, 27 maja, do filmów Romana Polańskiego zagra na żywo duet SzaZa, czyli Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki. Artyści stworzyli niezwykle dynamiczną ścieżkę dźwiękową dla filmów Romana Polańskiego, która pozostaje w ścisłym dialogu z obrazem. Muzycy komentują, dopowiadają muzycznie treści niewypowiedziane przez reżysera, podejmują z nim swoistą rozmowę – ukazując niezwykle silny głos jaki muzyka i dźwięk może odegrać w filmie. Odnosząc się również do kompozycji Krzysztofa Komedy oraz oryginalnej muzyki użytej w etiudach – SzaZa wytwarza nowe i oryginalne pole narracji. Na tle wszystkich dzieł Romana Polańskiego, krótkie formy mistrza należą do najrzadziej prezentowanych. Tymczasem, w latach 1958 – 1962, jako student Łódzkiej Filmówki w okresie jej największej świetności, reżyser zrealizował całą serię etiud: od przekornych ćwiczeń warsztatowych, takich jak „Morderstwo” i „Uśmiech zębiczny”, przez metaforyczne „Rozbijemy zabawę” i „Ssaki” , aż do „Dwóch ludzi z szafą” , który to film przyniósł Polańskiemu międzynarodowy rozgłos.

Kolejne projekcje w przygotowaniu.

Dodaj komentarz

-->