Film: Nowy Jork w ulicznych obrazach

Boxy z filmami z festiwalu to świetna sprawa. Szczególnie dla zapracowanych i cierpiących na koszmarną właściwość, polegającą na usypianie w kinie. Z okazji premiery wydanego przez #AgainstGravity boxu “Oblicza Fotografii” #13.12 w Kinie pod Baranami odbędzie się pokaz jednego z filmów. „Nowojorska ulica w obiektywie” w reżyserii Cheryl Dunn to opowieść o znikającej już sztuce ulicznej.

Na festiwale Planete+ Doc Film Festival nigdy nie uda się obejrzeć wszystkiego, co dobre. Na szczęście #AgainstGravity co pewien czas wypuszcza boks z filmami, który pozwala nadrobić zaległości. Tym razem padło na wybór dokumentów związanych z fotografią. Pięć filmów, które można obejrzeć w jeden dzień. Są więc reprezentanci światowej fotografii komercyjnej – megalomański #BertStern, który przed obiektyw zaciągnął mnóstwo gwiazd, m.in. Marilyn Monroe, oraz ponury Anton Corbijn, autor teledysków Depeche Mode czy Nirvany. Jest fotografia wojenna – dokumentalista #ChristianFrei do aparatu fotograficznego reportera Jamesa Nachtweya przymocował miniaturową kamerę, dzięki czemu widz krąży wśród spalonych domów w byłej Jugosławii, czy uliczkach Palestyny, tonących w chmurze gazu łzawiącego.

O fotografii ulicznej, dziedzinie sztuki, która wobec rozwoju technologii cyfrowych nieco się zbanalizowała, przypomina natomiast #CherylDunn w „Nowojorskiej ulicy w obiektywie” – śledzi m.in. Jill Freedman, która przez lata jeździła na akcje ze strażakami i policjantami. Do tego polski film „Dziennik z podróży” Piotra Stasika. Historia podróży nestora polskiej fotografii reporterskiej, Tadeusza Rolkego, z 15-latkiem, który dokrywa tajniki analogowych zdjęć. W przyczepie mają ciemnie, po drodze fotografują obcych ludzi, powoli się poznają i nawzajem uczą. Najmniej efektowny, a mimo to najbardziej zapadający w pamięć #dokument w całym zestawie.

Po projekcji #NowojorskiejUlicyWObiektywie odbędzie się panel dyskusyjny na temat fotografii ulicznej, w którym udział wezmą wykładowcy AF: Wojtek Gadomski i Rafał Siderski oraz Tomasz Wiech należący do kolektywu un-posed. W trakcie wydarzenia wykładowca AF – Kamil Zacharski będzie robił publiczności zdjęcia, na których Magda Łupińska i Maciek Wolański czyli duet działający pod nazwą Lisy Studio będzie na żywo rysował. Widzowie będą mogli otrzymać zdjęcia na pamiątkę.

Start: 18:00

Dodaj komentarz

-->