Czyj jest Kosmos? 14 września rusza Festiwal Przemiany

źródło: materiały organizatora

Festiwal potrwa od 14 do 17 września w Centrum Nauki Kopernik. Podczas jego trwania zostanie zainicjowana debata o eksploracji przestrzeni kosmicznej – zarówno w rozumieniu ekonomiczno-technologicznym, jak i społecznym. Będzie mowa o dynamicznym rozwoju sektora kosmicznego (także o roli Polski), kosmicznych odkryciach i innowacjach i prawie własności w Kosmosie.

W dyskusji wezmą udział naukowcy – organizatorzy zaprosili inżynierów, astronomów, astrofizyków, biologów, humanistów, socjologów, etyków i prawników. Przybędą również artyści, projektanci, architekci, ekolodzy i aktywiści społeczni, którzy razem, w interdyscyplinarnych zespołach, w atmosferze otwartości i twórczego eksperymentowania, będą rozmawiać o tym, jaka przyszłość czeka nas poza bezpiecznym, ziemskim habitatem.

Dwa główne elementy festiwalu to: wystawa pt. „Powrót na Księżyc”, prezentująca badania naukowe, projekty technologiczne oraz prace z zakresu art&science, designu i architektury oraz I Kongres Marsjański – forum do dyskusji nad budową cywilizacji międzyplanetarnej, gdzie eksperci tylko inicjują dialog (wprowadzają w tematykę, zadają kluczowe pytania), a konkretnych rozwiązań szukają uczestnicy w grupach.

W bogatym programie festiwalu znalazło się także Kino Przemian. Tegorocznym organizatorem pokazów jest prestiżowa, nowojorska fundacja – Imagine Science Films. Repertuar tworzą trzy bloki tematyczne, układające się w spójną opowieść o Kosmosie, nowych technologiach i różnorodności życia na Ziemi.

Część rozrywkowa festiwalu to Przemiany Live! – plenerowy koncert muzyki elektronicznej, z gwiazdami takiego formatu, jak: Andy Stott (UK), Demdike Stare (UK), HMOT (Rosja), Astma i FOQL z Polski. Dodatkową atrakcję muzyczną stanowi „Marsjański pył”, kameralny koncert Stefana Wesołowskiego pod kopułą Planetarium – dźwiękom harfy, wiolonczeli, pianina i syntezatora towarzyszyć będą wizualizacje, inspirowane futuryzmem kosmicznym lat 40. i 50.

źródło: materiały organizatora

Więcej informacji na stronie Centrum Nauki Kopernik

Dodaj komentarz

-->