Tak będzie wyglądać nowa Emilia. Perła modernizmu w zupełnie nowym miejscu

Foto: BBGK Architekci

Miasto, projektanci i wykonawcy zawarli właśnie porozumienie w sprawie projektu Wielobranżowego Projektu Koncepcyjnego. Chodzi o wybudowaną pod koniec lat 60. przy ul. Emilii Plater popularną „Emilię”, kiedyś salon meblowy, a w ostatnich latach warszawskie Muzeum Sztuki Współczesnej.

To jedno z najnowocześniejszych dzieł architektury modernistycznej w naszym kraju zostało w latach 90. przyćmione przez budowane w centrum miasta wieżowce. Postanowiono je więc rozebrać i przenieść.

Jedyna metodą zachowania tej unikatowej modernistycznej architektury było jej przeniesienie w nowe miejsce – podkreślił Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, pomysłodawca i koordynator projektu.

Unowocześniona Emilia stanie niedaleko starej lokalizacji, na skraju parku Świętokrzyskiego, a dokładnie pod Pałacem Kultury i Nauki. Budynek ma być odporny na mrozy i smog oraz wypełniony zielenią – w środku ma pojawić się miejska oranżeria. Odbywać mają się w nim wystawy, wernisaże i ekspozycje. Ma być także miejscem imprez, spotkań i sportów miejskich. 

Ujawniono już układ budynku – parter ma być otwartą przestrzenią z elewacją skierowaną na park i z wypełnioną roślinami kawiarnią. Piętro to natomiast miejsce wyciszenia i spotkań towarzyskich oraz zajęć, takich jak kurs tańca i joga. Sercem Emilii ma być trzykondygnacyjne atrium z wysokimi drzewami, pełniące funkcję foyer. Zaplanowano także audytorium. 

Sam projekt budowlany ma zostać zrealizowany do kwietnia 2018 roku. Prawdopodobnie niedługo potem odbędzie się przetarg na prace budowlane i roboty ruszą. Koszty rozebrania i ustawienia w nowym miejscu wynoszą prawie 25 milionów złotych. Mają je pokryć po połowie developer i miasto. 

Foto: BBGK Architekci

Foto: BBGK Architekci

Foto: BBGK Architekci

Foto: BBGK Architekci

Foto: BBGK Architekci

Foto: BBGK Architekci

Dodaj komentarz

-->