Między 15 a 22 kwietnia odbędzie się 7. edycja LGBT FILM FESTIVAL. To największy w Polsce festiwal filmowy poświęcony kulturze osób nieheteroseksualnych. Światowe premiery będzie można zobaczyć na ekranach kin w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Gdańsku i Wrocławiu, a w maju także w Krakowie i Lublinie. Wśród nich znajdzie się jedna z najbardziej wyczekiwanych premier festiwalu – „Kocur” w reż. Klausa Händla, który zdobył nagrodę Teddy za Najlepszy Film na tegorocznej edycji Berlinale.
LGBT Film Festival to największe w Polsce święto kina osób nieheteronormatywnych: lesbijek, gejów, biseksualistów, transseksualistów. Od siedmiu lat przybliżamy polskiej publiczności najważniejsze filmy tego nurtu, dzięki czemu coraz więcej z nich trafia do krajowej dystrybucji. Podczas festiwalu prezentujemy te tytuły, które nie trafią do polskich kin. Będzie je można zobaczyć wyłącznie na LGBT Film Festival – mówi Wiktor Morka, dyrektor festiwalu.
Ambicją organizatorów od samego początku było wyjście z niszy, dotarcie do szerokiej publiczności i prezentacja repertuaru kina queer w najlepszych kinach w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się siedem lat temu w Warszawie, dziś festiwal może się pochwalić obecnością aż w ośmiu polskich miastach. Wydarzenie adresowane jest nie tylko do osób nieheteronormatywnych i ich przyjaciół, ale także do wszystkich zainteresowanych kinem i kulturą LGBT. Twórcom festiwalu zależy na budowaniu wzajemnego zrozumienia i przełamywaniu barier oraz na odkryciu bogactwa i uniwersalności kina queer. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, gdy obserwujemy znaczący wzrost agresji i napiętnowania osób nieheteronormatywnych oraz powszechne wypieranie kultury LGBT z przestrzeni publicznej. Na świecie kino queer reprezentowane jest na każdym niemal festiwalu filmowym (dobitnym przykładem nagrody Teddy na Berlinale), w Polsce LGBT Film Festiwal pozostaje wciąż odosobnionych wyjątkiem. Wydarzenie od samego początku jest samofinansującym się przedsięwzięciem. Choć do sukcesów należy zaliczyć publiczne dofinansowanie w roku 2012 r. w ramach starań Warszawy o tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury”. Dzisiaj Festiwal nie może liczyć na żadne publiczne wsparcie, dlatego tak istotna jest frekwencja podczas projekcji.
Program festiwalu został podzielony na 5 bloków tematycznych. W sekcji NOWOŚCI zobaczymy najgłośniejsze tytuły ostatnich miesięcy (19 filmów), które zostały dobrze przyjęte na międzynarodowych festiwalach. Wśród nich „Kocur” – opowieść o sielankowym życiu w wiedeńskiej winnicy Andreasa, Stefana i ich kota Mosesa, w które niespodziewanie wkracza niewytłumaczalna agresja stawiająca pod znakiem zapytania ich związek. Po wieloletnich staraniach organizatorów festiwalu będziemy mogli zobaczyć także film „Pedro” w reż. Nicka Oceano. Jest to ekranizacja biografii Pedra Zamory, który dzieciństwo spędził w Hawanie, a w wieku 17 lat zdiagnozowano u niego wirusa HIV. Pedro, zamiast pogrążyć się w depresji, zaczął działać na rzecz oswojenia w społecznej świadomości problemu AIDS. Zwrócił na siebie uwagę prezydenta USA Billa Clintona, który w przemowie do Kongresu poświęconej kwestii chorych oddał mu pośmiertny hołd.
W sekcji BLIŻEJ IZRAELA (łącznie 13 filmów) zobaczymy dwa bloki filmów krótkometrażowych oraz film „Oriented” w reżyserii Jake‘a Witzenfelda, nominowany w kategorii Najlepszy Dokument podczas Los Angeles Film Festival 2015. „Oriented” opowiada historię trzech palestyńskich przyjaciół odkrywających swoją tożsamość narodową i seksualną w Tel Awiwie podczas konfliktu izraelsko-palestyńskiego w 2014 r. Wszyscy trzej należą do grupy oporu „Quambuta”, zaciekle walcząc o równouprawnienie płci i narodów. Wśród gości festiwalowych pojawią się również twórcy z Izraela, między innymi reżyser Erez Eisenstein i reżyserka Danielle Shvalboym. Program sekcji BLIŻEJ IZRAELA przygotowany został we współpracy z odbywającym się w Tel Avivie TLVFest, jednym z największych na świecie festiwali LGBT. Honorowy Patronat nad festiwalem objęła Ambasada Izraela w Polsce.
Ciekawie zapowiadają się także sekcje SENIORZY i WYCHOWANIE (po 2 filmy), których celem jest zwrócenie uwagi na wykluczenie osób starszych oraz sytuację rodzin jednopłciowych.
Seniorzy to grupa, która w naszej powszechnej świadomości jest bardzo często niewidoczna. Jest to tym bardziej dotkliwe w przypadku osób LGBT, często samotnych, zapomnianych i podwójnie wykluczonych – ze względu na orientację i wiek. Z kolei w sekcji WYCHOWANIE zastanowimy się, jak wychowywanie dzieci przez pary jednopłciowe wpływa na orientację seksualną dziecka i jego dorosłe życie, o czym będzie opowiadał między innymi amerykański film „Życie w masce” w reż. Jennifer Siebel Newsom – dodaje Morka.
Obydwu sekcjom towarzyszyć będą debaty zorganizowane we współpracy z Ambasadą Szwecji w Polsce i Instytutem Spraw Publicznych poświęcone aktywizacji seniorów i życia w sąsiedztwie osób starszych oraz wychowaniu dzieci przez pary jednopłciowe.
Sekcja BLIŻEJ INDII (11 filmów) pozwoli przyjrzeć się sytuacji środowiska osób niehetoroseksualnych w Indiach, gdzie homoseksualizm wciąż wiąże się z olbrzymim ostracyzmem społecznym. Opowiada o tym prezentowany na festiwalu dokument „Purple Skies” w reż. Sridhara Rangayana, ukazujący złożoność problemów indyjskiej społeczności homoseksualnej. Organizatorom LGBT Film Festival zależy na wydobyciu kontrastu między znanym nam doskonale kinem Bollywood, a prawdziwym obliczem osób homoseksualnych w Indiach.
Filmy prezentowane podczas LGBT Film Festival będzie można zobaczyć również w maju w Krakowie i Lublinie. Łącznie na festiwalu pokazanych zostanie blisko 50 filmów o tematyce LGBT.
Więcej informacji oraz szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie: