Zostań wolontariuszem na siódmej odsłonie Avant Artu!

Serdecznie zapraszamy wolontariuszy do pomocy przy współorganizacji 7. Avant Art. Festival 2014. Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie maila na adres wolontariat@avantart.pl. Zainteresowanym prześlemy formularz zgłoszeniowy i dokładniejsze informacje dotyczące działań wolontariackich na festiwalu. Zapraszamy!

W odróżnieniu od poprzednich edycji festiwalu, tegoroczna nie jest skupiona na prezentacji artystów z jednego, wybranego kraju. W 2014 roku Avant Art Festival jest częścią ISCM World Music Days, festiwalu muzyki współczesnej, powołanego do życia przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej (International Society for Contemporary Music) – jedną z najważniejszych międzynarodowych organizacji, zrzeszającą członków z ponad pięćdziesięciu krajów, która zajmuje się promocją oraz prezentacją muzyki współczesnej. Postawa programowania Avant Art Festival pozostaje jednak bez zmian. Nadal jest to przegląd najnowszych trendów i odkryć na gruncie muzyki, sztuk wizualnych i działań performatywnych. Festiwal dalej jest nastawiony na inicjowanie i produkcję przedsięwzięć kolaboracyjnych polskich artystów z artystami pochodzących z innych krajów. To wciąż platforma skupiająca międzynarodowych wykonawców i kuratorów, którzy poprzez swoje działania promują najnowsze prądy w kulturze i sztuce.

Podczas dwunastu festiwalowych dni będzie można zobaczyć i usłyszeć między innymi pochodzącego z Japonii Ryojiego Ikedę – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej światowej muzyki elektronicznej. Kolektyw Zeitkratzer – wieloosobowy ensemble, który w swoich poszukiwaniach łączy dorobek akademickich kompozytorów z najbardziej awangardowymi i alternatywnymi gatunkami wystąpi razem z japońskim mistrzem gitarowego eksperymentu Keiji Haino, by wspólnie wykonać jedno z najważniejszych dzieł XX-wiecznej awangardy, Metal Machine Music skomponowane przez Lou Reeda. Keiji Haino pojawi się we Wrocławiu także w innej odsłonie, w duecie z amerykańskim magiem gitarowych dronów, Stevenem O’Malleyem. Jeden z najsłynniejszych norweskich zespołów improwizacyjnych, Supersilent, połączy na avantartowej scenie siły z legendarnym basistą Led Zeppelin, Johnem Paulem Jonesem, a pochodząca również z Norwegii supergrupa Fire!, pod wodzą znanego z The Thing Matsa Gustaffsona, zaprezentuje niezwykłą mieszankę tradycyjnych i undergroundowych gatunków. Najnowsze trendy w muzyce elektronicznej zaprezentują takie projekty, jak brytyjski Haxan Cloak, szwajcarski Dimlite, niemiecki The Nest, pochodzące z Wielkiej Brytanii Forest Swords czy szwajcarskie Syndrome WPW. Ze specjalnym setem dj-skim wystąpi Franz Treichler, założyciel i lider jednego z najważniejszych zespołów elektronicznego rocka, The Young Gods.

Jak co roku w ramach festiwalu odbędą się też pokazy dwunastu filmów muzycznych i dokumentalnych o muzyce – w tym roku kuratorowane przez twórców IN-EDIT, największego na świecie festiwalu poświęconego prezentacji dokumentów na temat muzyki oraz przez organizatorów LUFF, szwajcarskiego Lausanne Underground Film and Music Festival. Na Avant Art Festival zagoszczą też muzycy pochodzący ze Szwajcarii skupieni wokół odbywającego się w Lozannie już od prawie dwudziestu lat festiwalu sztuki współczesnej Les Urbaines.

Dodaj komentarz

-->