„Zakopane, Zakopane!” znów w stolicy!

Środek zimy to idealny moment, aby wybrać się w podróż w zaśnieżone Tatry… bez wyjeżdżania z Warszawy. w DESA Unicum ruszyła jedna z najważniejszych wystaw sezonu – „Zakopane, Zakopane!” – która co roku przyciąga nie tylko miłośników gór, ale też wielbicieli góralskiej sztuki.

Wśród prezentowanych artystów nie zabraknie ukochanych bohaterów zakopiańskiej sceny artystycznej, takich jak Witkacy czy Zofia Stryjeńska, a także Walerego Eljasza-Radzikowskiego, popularyzatora Tatr i Zakopanego. Wystawa to jednak nie tylko obrazy, grafiki i zdjęcia – jak co roku znalazły się na niej pamiątkowe przedmioty użytku codziennego, takie jak góralskie ciupagi, ale także rzeźby, kilimy, meble i inne przedmioty związane z regionem Podhala. Dajcie  się porwać magii zaśnieżonych szczytów i atmosferze zakopiańskich salonów! Wystawę można podziwiać do 1 lutego przy ul. Pięknej 1A w Warszawie – tego dnia odbędzie się też aukcja dzieł.

„Zakopane, Zakopane” to wyjątkowy, coroczny projekt warszawskiej DESA Unicum poświęcony dziełom o tematyce tatrzańskiej i góralskiej oraz artystom tworzącym w tym regionie. W tym roku nie zabraknie największych nazwisk uwielbianych przez warszawiaków: Stanisława Ignacego  Witkiewicza, Zofii Stryjeńskiej, Rafała Malczewskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Władysława Hasiora czy Antoniego Rząsy. Nowością będzie kilka grafik Walerego Eljasza-Radzikowskiego, malarza, fotografa, współzałożyciela Towarzystwa Tatrzańskiego, który zakochał się w Zakopanem i to tam odnalazł swoje miejsce na ziemi. Łącznie na wystawie zgromadzono około 110 obiektów, w tym wybitne przykłady stylu zakopiańskiego w rzemiośle artystycznym.

 

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->