Z koszykiem wśród komiksów – kwietniowe premiery! Dwa horrory i dramat obyczajowy – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w kwietniu!

PRL. Lata 60. Milicja Obywatelska tworzy specjalny oddział do rozwiązywania spraw paranormalnych. Egzorcysta, dwaj milicjanci (wyga i żółtodziób) i patolog zostają oddelegowani do Wydziału 7. W pierwszej części wypędzają demony wojny, w drugiej ścigają żarłoczne syreny… Skojarzenia z Hellboyem i BBPO nasuwają się same, ale Marek Turek i Tomasz Kontny niczego nie próbowali kopiować. W nowoczesny sposób stworzyli horror milicyjny. Zaletą serii są wyraziste postacie i świetnie osadzone w realiach PRL-u przygody. Drugi tom „Wydziału 7” pokazał potencjał świata i rozbudził nadzieję na ciekawą serię z rodzimymi strachami w tle. Zaletą cyklu jest także i to, że poszczególne zeszyty są zamkniętymi historiami. Fabuła trzeciej części zatytułowanej „Żywa woda” na razie owiana jest tajemnicą, ale okładka ze śmiercią stylizowaną na madonnę zapowiada emocje.

Biuro Badań Paranormalnych i Obrony ma nowe zadania, bo demony, potwory i sekciarze nie tylko nie śpią, ale wręcz zintensyfikowali swoje działania. Źle dzieje się na całym świecie, a wypadki zdają się mieć ze sobą związek, prowadząc nieuchronnie do apokalipsy… „Piekło na Ziemi” to nowy, pięcioczęściowy cykl z uniwersum Hellboya i kompanów z BBPO. Liczę na bardziej rozrywkową fabułę, bo takie wypady na akcję zawsze były najmocniejszymi kartami w opowieści o diable, który chciał zmienić swoje przeznaczenie.

Komiksy ze świata stworzonego przez Mike’a Mignolę nigdy nie schodzą też poniżej przyzwoitego poziomu, więc i ryzyko rozczarowania jest stosunkowo niskie.

Skłamałbym, gdym napisał, że „Kłamstwo. I jak to robimy” zapowiada się ciekawie, ponieważ traktuje o przypadkowym spotkaniu, które zamiast radości ze wspominania wspólnej przeszłości przynosi gorzką weryfikację teraźniejszości. Skłamałbym, gdybym napisał, że barwne ilustracje i częściowo pozbawione cech płciowych postacie zapowiadają mnogość interpretacji. Czytałem ten komiks przedpremierowo i wiem to. Dlatego polecam bez chwili wahania.

Tekst: Łukasz Chmielewski

Wydział 7. Żywa woda
sc. Tomasz Kontny, rys. Arkadiusz Klimek
Ongrys 2019

BBPO. Piekło na Ziemi #1
sc. Mike Mignola, John Arcudi, rys. Guy Davis, Tyler Crook
Egmont 2019

Kłamstwo. I jak to robimy
Tommi Parrish
Timof Comics 2019

-->