Wystawa „Witkacy. Dzieła z kolekcji Muzeum Literatury”

Muzeum Literatury 20 maja zaprasza na otwarcie pokazu „Witkacy. Dzieła z kolekcji Muzeum Literatury”. Wystawa prezentuje unikatowy wybór dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza z kolekcji Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Tego dnia wstęp na pokaz będzie bezpłatny.

Na pokazie znalazły się pastele tworzone w ramach Firmy Portretowej, wyjątkowe kompozycje astronomiczne oraz dzieła realizujące koncepcję Czystej Formy. Ekspozycję dopełniają filmy z Witkacym w roli głównej autorstwa Augusta Zamoyskiego. Integralną część pokazu stanowi folder pełniący funkcję przewodnika po ekspozycji.

 – Zróżnicowanie tematyczne i formalne zgromadzonych obiektów obrazuje wyjątkową osobowość artysty, jego specyficzny sposób pojmowania świata oraz wymykającą się wszelkim ramom wyobraźnię – czytamy w opisie wydarzenia.

Zdjęcie: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

 

Niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć na wystawie nagrania uwieczniające Witkacego w procesie twórczym. Artysta ujęty w bliskim kadrze eksperymentuje ze swoją mimiką. Filmy nawiązują do eksperymentów fotograficznych Witkacego, w których ekspresja mimiczna odgrywała pierwszoplanową rolę. Nagrania z lat 1926-1927 przedstawiające Witkacego strojącego do kamery swoje słynne miny pochodzące z amatorskich filmów Augusta Zamoyskiego, rzeźbiarza i przyjaciela artysty. Filmy nawiązują do eksperymentów fotograficznych Witkacego, w których ekspresja mimiczna odgrywała pierwszoplanową rolę.

Wystawa potrwa od 20 maja do 27 czerwca 2021 roku. Rynek Starego Miasta 20, Warszawa.
Szczegółowe informacje o wstawie przeczytacie na wydarzeniu: Witkacy. Pokaz. Otwarcie | Facebook

-->