Wystawa: Jan Bortkiewicz [Prognoza pogody]

Weather report [Prognoza pogody] Jana Bortkiewicza to wystawa popularyzująca twórczość artysty w formie monografii prac – fotografii i instalacji powstałych od lat 80. do dnia dzisiejszego. Wernisaż wystawy odbędzie się 9 grudnia 2022 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Fotografie Bortkiewicza nie mieszczą się tylko w komediowej konwencji. Odsłaniają absurd, horror duchowej próżni. Jego Prognoza pogody nie jest wcale optymistyczna, choć na pierwszy rzut oka wydaje się zabawna. Twórczość Jana pokazana jest często ironicznie i z przymrużeniem oka. Symbolika przekracza granice i komentuje absurdy systemu politycznego.


Zawsze byłem świadomy faktu, że nie żyję w normalnym, wolnym i demokratycznym kraju. Wiedziałem, że najważniejsze są nie tyle koterie, co silne układy. Nie przypuszczałem jednak wówczas, że moje prace zostaną odrzucone z konkursu ze względów politycznych. Mijały lata, narastały niepokoje społeczne – mówi artysta.

Ekspozycja wystawy skupia się na pół wieku życia artysty. Pokazane są doświadczenia, złudzenia, spotkania z ludźmi w różnych paletach barw. Trwanie i przemijanie: ludzi, miast, Polski, Europy, postaci tego świata. To wszystko jest na fotografiach Jana Bortkiewicza.

Zdjęcia: Materiały prasowe 

-->