Wyczuć wibracje – młoda projektantka Paulina Bierzgalska-Sikorska o trendach w modzie i swojej dyplomowej kolekcji

foto: Kamil Kotarba

Przewidywaniem trendów zajmują się wielkie firmy prognozujące. Sztab ludzi intensywnie obserwuje gospodarkę, kulturę, ulicę, gromadząc informacje na temat tego, co będziemy chcieli nosić, jakim samochodem zapragniemy jeździć, jaką lampę nocną kupimy do sypialni.

Osobiście łatwiej jest mi udawać, że mnie to nie dotyczy. Ogromna machina marketingowa bardziej mnie stresuje, niż stymuluje. Młodzi projektanci z reguły nie zamawiają kosztownych prognoz, co nie oznacza, że jesteśmy zupełnie wolni od oddziaływania trendów. Wszyscy jesteśmy odbiorcami tej samej kultury, więc czytamy te same komunikaty. Z pewnością odbija się to potem na tym, co projektujemy. Przenosimy na kolekcje inspiracje nowym filmem, wystawą, wydarzeniem, aktualnym problemem społecznym.

W gruncie rzeczy jest to mechanizm podobny do działania trendwatcherów, z tym że bardziej zindywidualizowany i wybiórczy. Jako osoby z branży czujnie śledzimy aktualne tendencje, przyglądamy się ludziom, zwracamy uwagę na pozornie mało znaczące detale. Dzięki temu wyczuwamy pewne wibracje zapowiadające to, co dopiero będzie modne – czasem jest to kolor, czasem element kroju – jednak nigdy cały pakiet trendów.

Przy projektowaniu staram się nie myśleć o tym, co najlepiej będzie nawiązywać do aktualnej mody. Do trendów podchodzę z respektem, jednak staram się od nich dystansować. Kalkulacje i próby dopasowania się do narzuconej estetyki sprawiają, że kolekcja staje się jedynie odpowiedzią na zadanie, pewnym powtórzeniem. Większą frajdą jest opowiadać ubraniami historię, którą znam tylko ja.

Tekst i projekty: Paulina Bierzgalska-Sikorska*

Zdjęcia: Kamil Kotarba

Make-up: Joanna Wojniłko

Modelki: Joan | AS Management i Nika | Wave Models

foto: Kamil Kotarba

foto: Kamil Kotarba

foto: Kamil Kotarba

foto: Kamil Kotarba

foto: Kamil Kotarba

foto: Kamil Kotarba

foto: Kamil Kotarba

foto: Kamil Kotarba

foto: Kamil Kotarba

foto: Kamil Kotarba

foto: Kamil Kotarba

 

*Paulina Bierzgalska-Sikorska: projektantka mody, absolwentka Katedry Mody na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Jej dyplom, zatytułowany „Collecting Memories”, opowiada o pamięci i doświadczeniu. Założeniem kolekcji jest istnienie pamięci nielinearnej, w której wszystkie gromadzone wspomnienia dzieją się jednocześnie.

Punktem wyjściowym konceptu był fragment „Smutku tropików” Claude’a Lévi-Straussa. Opisywał on brazylijskich Indian Caduveo, którzy doświadczenia i mądrość zapisywali w postaci znaków graficznych na swoich twarzach. To właśnie twarz, przenikające się warstwy oraz układanka patchworków i aplikacji stały się motywami przewodnimi dyplomowej kolekcji „Collecting Memories”.

388 komentarzy

Dodaj komentarz

-->