„Wojna nigdy nie jest daleko”- solidarność artystów we wspólnym projekcie muzycznym!

Nowe wykonanie tekstu Wojciecha Młynarskiego wybrzmiewa ponownie. Akcja muzyczna organizowana jest przez Grupę Granica. W utworze można usłyszeć głosy polskich artystek – Kasia Lins, Gaba Kulka, Misia Furtak, Paula Roma, Natalia Grosiak i Kasai (Kasia Piszek). Projekt, który powstawał jako odpowiedź na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej.  

Publikacja utworu zbiega się z trwającą wojną w Ukrainie. Piosence towarzyszy teledysk, okoliczności jego wydania w uderzający sposób podkreślają, że wojna, nieważnie gdzie się toczy, oznacza śmierć, cierpienie i tułaczkę i tego samego doświadczają uchodźcy na granicy z Białorusią jak na tej z Ukrainą.

 

– Bardzo ważne wydawało nam się na zaangażowanie różnych środowisk artystycznych we wspólne inicjatywy o dużym zasięgu medialnym, które pomogą w zwróceniu uwagi społeczeństwa na problem wywózek do Białorusi osób, które szukają w Polsce schronienia przed wojną i prześladowaniami. Tak powstało nowe wykonanie utworu Wojciecha Młynarskiego “Wojna nigdy nie jest daleko”. “Zależy nam na tym, aby słowa utworu, tak aktualne teraz, wybrzmiały głośno, żeby opowiedziały o dramacie, który dzieje się tak blisko nas, żeby jednoczyły tych, którzy w popadają w poczucie bezradności i zniechęcenia – mówi Grupa Granica. 

Wraz z utworem ukazał się teledysk w reżyserii Jagody Szelc. – Obraz miał przede wszystkim odpowiadać zawartej w słowach piosenki figurze spotkania z niewyobrażalnym – szybkiej zmiany jaka może dokonać się w rzeczywistości każdego z nas zupełnie bez naszego udziału. W bardzo krótkim czasie świat wokół nas może zmienić się nie do poznania. Tak jak zmienił się też od czasu gdy zaczynaliśmy naszą pracę do dziś, gdy polską granicę przekroczył milion uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy – tłumaczy Jagoda. 

Aranżacji muzycznej podjął się Jurek Zagórski wraz z Patem Stawińskim, Aleksandrem Orłowskim i Andrzejem Smolikiem.

Wszystkim uciekającym przed wojną i prześladowaniami. Mieszkankom i mieszkańcom pogranicza, aktywistkom i aktywistom, organizacjom i każdej osobie, która dostrzega niesprawiedliwość na polskiej granicy, reaguje na nią niezgodą i dążeniem do zmiany. Dla wszystkich uciekających i pomagających – bez względu na pochodzenie i kolor skóry”. 

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

-->