Wielkie świętowanie na Starówce! Druga edycja hucznych obchodów Urodzin Starówki

Na trzy dni warszawskie Stare Miasto zmieni się w kulturalne centrum stolicy. Z okazji 71. Urodzin Starówki 40 instytucji przygotowało blisko sto wydarzeń, w tym m.in. koncert kultowego zespołu Molesta Ewenement, występ Aga Zaryan Quintet na 30. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce, potańcówkę na Rynku Starego Miasta czy wielokulturowe śniadanie przy Wspólnym Stole. Na warszawianki i warszawiaków czekają także liczne spacery, warsztaty, oprowadzania, a nawet zwiedzanie pracowni artystycznych. Wspólne świętowanie potrwa od 19 do 21 lipca.

 

Pretekstem do zorganizowania hucznych ubiegłorocznych obchodów była okrągła rocznica odbudowy Rynku Starego Miasta, który wraz z częścią staromiejskich ulic oddano do użytku dokładnie 22 lipca 1953 roku. Sukces 70. Urodzin Starówki spowodował, że wydarzenie ma szansę na stałe wpisać się w kalendarz dużych warszawskich imprez.

– Nadspodziewanie wysoka frekwencja ubiegłorocznych Urodzin Starówki pokazała, że ta impreza jest potrzebna warszawiankom i warszawiakom. Tłumy mieszkanek i mieszkańców Warszawy miało okazję zobaczyć, jak bogatą i różnorodną ofertę kulturalną proponują działające tu na co dzień instytucje. Bardzo się cieszymy, że tej energii, która narodziła się w ubiegłym roku dzięki współpracy kilkudziesięciu miejsc, udało się nie stracić. Kontynuujemy wspólne działania jako Grupa Starówka – nieformalna sieć instytucji staromiejskich i wracamy z jeszcze większą mocą. Dołączyły do nas nowe miejsca, a program na lipcowy weekend zapowiada się imponująco – mówi Karolina Ziębińska, dyrektorka Muzeum Warszawy, które koordynuje współpracę wszystkich instytucji i organizację wydarzenia.

W tym roku obchody odbędą się w dniach 19–21 lipca. Na trzy dni zaplanowano blisko sto wydarzeń: koncerty, spacery, warsztaty artystyczne, oprowadzania, gry miejskie, spotkania, wystawy, potańcówki czy śniadanie wielokulturowe. W programie znajdą się m.in. koncert kultowego zespołu Molesta Ewenement, obchody 50. rocznicy zawieszenia zegara zamkowego na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego czy występ Aga Zaryan Quintet na 30. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce.

Aby zachęcić uczestników do zapoznania się z bogatą ofertą kulturalną staromiejskich instytucji dla uczestników 71. Urodzin, organizatorzy przygotują mapki, które pomogą w zbieraniu pieczątek. Na pierwsze 500 osób, które zwiedzą co najmniej 15 z biorących udział w wydarzeniu instytucji, będzie czekać upominek.Większość atrakcji jest bezpłatna. Na niektóre z wydarzeń obowiązuje rejestracja.

Program, interaktywna mapa staromiejskich instytucji i szczegółowe informacje o rejestracji są dostępne stronie. 

 

Zdjęcia: Tomasz Kaczor

-->