W Warszawie ruszyła wyjątkowa wystawa zdjęć z zeszłorocznych protestów!

Rok na protestach wystawa outdoorowa
blokada miasta 26.10.2020 Warszawa ©Agata Kubis

W 2020 roku protestowały kobiety, środowisko LGBT, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, ruch Black Lives Matter, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i Obywatele RP. Manifestacje są wyjątkowe nie tylko pod względem skali, ale także energii, siły wizualnego i językowego przekazu.

Rok na protestach wystawa

Fotografki i fotografowie stoją w pierwszych rzędach tych manifestacji, często narażając się na niebezpieczeństwo zarażenia czy agresję ze strony policji, dokumentując na bieżąco wydarzenia. Ich zdjęcia trafiają na pierwsze strony gazet, natychmiast są publikowane w social mediach. Wywołują debaty, są dowodami nadużyć ze strony funkcjonariuszy państwowych, aktywizują protestujących do kolejnych wyjść na ulicę. Są szczególnie ważne dla tych, którzy uczestniczą w protestach zdalnie.

protesty warszawa zdjęcia

fot. Bartosz Górka

W internecie zdjęcia z protestów same stają się formą protestowania, a podawanie ich dalej – statementem. Fotografie działają jak transparenty. Mają potencjał viralowy, są komentowane, udostępniane, zmieniane w memy z zatrważająca prędkością. Medium fotografii nie jest przezroczyste czy obiektywne, ma ogromną siłę perswazyjną. Historia dzieje się na oczach fotografów, ale jest również przez nich tworzona. W rzeczywistości pełnej fake newsów i manipulacji rzetelna dokumentalistyka staje się narzędziem aktywistycznej walki o prawdę i sprawiedliwość społeczną. Zdjęcia obrazujące spektakle uliczne są bronią w bitwie na obrazy, symbole, dają szansę wypowiedzenia się osobom najmniej słyszanym.

rok na protestach galeria

fot. Bartosz Górka

Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom Kultury wspierają także wydanie drugiego numeru Gazety Strajkowej oraz będzie kolportować pocztówki z fotografiami autorstwa wybitnych fotoreporterów. Do udziału w wystawie zaprosiliśmy także Edkę Jarząb, performerkę, poetkę i DJ-kę, która skomponowała utwór z dźwięków nagranych podczas zeszłorocznych protestów.

Rok na protestach wystawa outdoorowa fotografii reportażowej w Warszawie / wydanie Gazety Strajkowej

16/01/2021 – 31/01/2021

Archiwum Protestów Publicznych / RATS Agency / Karol Grygoruk/ Grzegorz Wełnicki/ Agata Grzybowska / Agata Kubis / Michalina Kuczyńska / Rafał Milach / Edka Jarząb

Wystawa z racji obostrzeń odbędzie się w przestrzeni miasta Warszawy w wykorzystaniem nośników reklamowych. Kilkanaście lokalizacji zostało starannie dobranych tak, aby odpowiadać i „upamiętniać” miejsca protestów.

-->