Utwór po utworze z Hanią Rani – debiutancki album „Esja”

5 kwietnia odbyła się premiera pierwszej, solowej płyty Hani Rani, nagrywanej w Reykjaviku, Warszawie i  Amsterdamie,  która zostanie wydana przez prestiżową brytyjską wytwórnię Gondwana Records (Portico Quartet, Go Go Penguins, Matthew Halsall). Pierwszy singiel „Glass” został premierowo zaprezentowany przez Mary Anne Hobbs w jej audycji dla BBC Radio 6.

Muzykę Hani Rani można określić gatunkiem modern classic, który wyraża się poprzez nowe podejście do klasycznie znanych formuł muzycznych oraz zastosowań akustycznego instrumentarium. Kompozycje na fortepian solo zrodziły się z fascynacji artystki tym instrumentem oraz chęci zinterpretowania na własny sposób jego możliwości dźwiękowych i harmonicznych. Tak powstał cykl utworów, o zróżnicowanym charakterze i brzmieniu, za pomocą których, artystka próbuje zobrazować niczym nieograniczoną przestrzeń i czas, nawiązując tym samym do miejsc szczególnie istotnych dla jej sposobu rozumienia muzyki: Bieszczad i Islandii.

Jej premierowy album solowy „Esja” stanowi pierwszą osobistą deklarację artystyczną.

Dość ukrywania się za projektami i współpracą z innymi artystami. Po raz pierwszy, w końcu – po prostu ja, taka, jaka jestem”.

Esja utwór po utworze:

Rozpoczyna go utwór Eden, którego refren przepełnia głębokie brzmienie i aksamitna barwa.

Sun inspirowany jest obcowaniem i zachwytem nad światłem słonecznym, które uświadamia nam, jak mali jesteśmy przy ogromie wszechświata.

Hawaii Oslo, nawiązujące do filmu o tym samym tytule, to ekspresja kontrastów, nastrojów i przestrzeni.

Moment nostalgii przynosi Pour Trois utrzymany w formie walca, który subtelnie zdradza tytuł utworu.

Biesach usłyszymy wspomnienia jazdy z przyjaciółmi przez wąskie leśne drogi w Bieszczadach.

Ujmująco tęskna Luka to utwór dedykowany osobie, która wywarła na muzykę Rani ogromny wpływ.

Migoczący Glass oddaje figlarność i mnogość kolorów i brzmień, niczym kawałek szkła w blasku światła.

Today It Came to jedyny utwór na płycie nagrany na fortepianie (należącym do Olafura Arnaldsa, w jego studio w Reykjaviku). Tytuł tego utworu o prostej melodii to spontaniczna odpowiedź Hani na pytanie zaskoczonego słuchacza o wcześniej niesłyszaną kompozycję. Utwór powstał chwilę przed nagraniem, a więc dosłownie „przyszedł tego dnia” do pianistki.

Energetyczny Now, Run zaprasza nas swoim transowym charakterem do fascynującej podróży przez wyłaniające się kolejno harmonie i niespodziewane zwroty akcji.

W końcu, Esja – utwór czerpie swoją nazwę od góry w południowo-zachodniej części Islandii, widocznej z każdego miejsca w Reykjaviku, dla którego charakterystyczne są ciągłe zmiany pogody, które to sprawiają, że wzgórze codziennie wygląda inaczej. Podobnie jak każde wykonanie „Esji” jest inne.

Z tego samego powodu jest to również najstosowniejszy tytuł dla całego albumu. Płyta „Esja” to mocna i pociągająca deklaracja artystyczna, która z każdym odsłuchem odsłania inne odcienie i szczegóły, wzbudzając nowe reakcje i interpretacje. Ugruntowuje tym samym Hanię Rani jako niezwykle znaczący debiut w artystycznym środowisku muzycznym.

-->