Tureccy studenci protestują puszczając na uczelni kawałki Metalliki

protesty turcja
Fot: AJ Colores/Unsplash

Wszyscy dziś żyją wydarzeniami w USA. Ale protesty trwają też w innych krajach, a w Turcji przybrały bardzo pozytywną, muzyczną formę!

Turcja protesty studentów

Wszystko zieje się w mieście Bogazici. Studenci zaczęli protest po tym, jak rektorem tamtejszego uniwersytetu został człowiek naznaczony przez prezydenta Turcji Recepa Tayipa Erdogana. Co ciekawe wcześniej przeprowadzono wybory, w których wybrano innego rektora. Początkowo protesty przybierały raczej  formę „standardowej” pikiety. Wszystko zmieniło się kiedy nominowany na rektora Melih Bulu  powiedział jednym z wywiadów, że „słucha hard rocka i Metalliki”. Melih Bulu   jest bardzo dobrze znany uniwersyteckiej społeczności (bronił doktorat w Bogazici) i studenci odebrali to oświadczenie, jako swoisty kamuflaż i chęć budowania otartego wizerunku nowego rektora.

W ramach protestu rozgoryczeni studenci zaczęli puszczać pod oknem rektora dwa przeboje Metalliki
Sad but true” oraz „Master of Puppets”, których tytuły mają być ironicznym nawiązaniem do rzekomego zainteresowania Bulu muzyką gitarową.

Students protesting the new rector of Boğaziçi by listening to Master of Puppets after he tells “he listens hard rock and a Metallica”. from r/europe

To pierwszy przypadek od 1980 roku, kiedy do władz uczelni dołączyła osoba niewybrana w demokratycznych wyborach.

Uczelnia w Bogazici została założona 200 lat temu przez amerykańskich misjonarzy. Do tej pory uważana jest za jeden z głównych bastionów oporu wobec władzy w Turcji oraz ostoję demokracji.

-->