Tony Halik – żył tak, jak chciał żyć

tony halik film
Fot: materiały prasowe

30 września 2020 roku, na kilka miesięcy przed stuleciem urodzin wielkiego podróżnika, operatora i dziennikarza w jednej osobie, do kin wchodzi film dokumentalny „Tony Halik” w reżyserii Marcina Borchardta. Obraz powstał wyłącznie z materiałów archiwalnych. Ich znaczna część pochodzi z prywatnego archiwum Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej oraz z archiwów Telewizji Polskiej i Filmoteki Narodowej. Wiele z nich nie było nigdy dotąd publikowanych. Film wyprodukowało gdyńskie studio Furia Film.

„Tony Halik” film dokumentalny

Tony Halik, urodzony dla przygody – jak sam o sobie zwykł mówić, był niezwykłą osobowością, człowiekiem czynu, szalenie pracowitą postacią, która słowa potrafiła zamienić w czyn, zaś fascynujące przygody w równie ciekawe filmy. Bogactwo materiałów archiwalnych, które po sobie pozostawił, pozwoliło Marcinowi Borchardtowi stworzyć obraz nietuzinkowego bohatera pełnego sprzeczności, ale też niezwykłej pasji. Film inspirowany książką Mirosława Wlekłego „Tony Halik. Tu byłem” dotyka nie tylko przygodowej natury Halika, ale także trudnych losów człowieka, któremu przyszło żyć w niespokojnych czasach zawirowań wojennych, zimnej wojny i Polski czasów PRLu.

Polak i Argentyńczyk, żołnierz Wermachtu i członek Maquis – francuskiego ruchu oporu, wielki patriota i tajny współpracownik, dokumentalista i konfabulant – „Tony Halik” Marcina Borchardta to film o płynnej granicy między prawdą a fałszem, wpisanej w niezwykłe losy człowieka, który na tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi. To także opowieść o podróżniczej pasji i pogoni za marzeniami, ale i o kosztach, jakie trzeba ponieść, aby mogły się ziścić.

Osiągnąć to, co niemożliwe

 „Zawsze starałem się w życiu osiągnąć to, co niemożliwe. We wszystkich reportażach, we wszystkich przygodach starałem się dolecieć tam, gdzie nikt nie doleciał. Postawić nogę tam, gdzie nikt jej nie postawił. Zrobić to, czego nikt nie zrobił” – powiedział w 1996 roku Tony Halik podczas wywiadu w Polskim Radiu. „Tony miał wiele marzeń, chciał polecieć dookoła świata balonem, a potem wymyślił, że będzie pierwszym dziennikarzem, który dotrze w kosmos. Mówił mi nawet, że się zapisał na taką wyprawę. Tony żył tak, jak chciał żyć i to jest piękne” – mówi Elżbieta Dzikowska, podróżniczka i wieloletnia partnerka Tony’ego Halika, współautorka słynnych programów podróżniczych, które zbierały miliony widzów przed telewizorami.

tony halik film dokumentalny

Teraz, niedługo przed obchodami setnych urodzin podróżnika (Mieczysław Sędzimir Antoni Halik urodził się 24 stycznia 1921 roku), dzięki dokumentowi „Tony Halik”, mamy szansę spojrzeć na życie Halika jednocześnie oczami najbliższych mu osób oraz jego samego – dzięki licznym materiałom filmowym, które pozostawił po sobie. „Reżyser Marcin Borchardt rozmawiał ze mną wiele razy i myślę, że jego scenariusz był również inspirowany tym, czego dowiedział się ode mnie, ale przede wszystkim z zasobów archiwalnych, czyli jakby od samego Tony’ego” – mówiła Elżbieta Dzikowska w wywiadzie dla interia.pl. „Dzięki naszym staraniom rozpoczęła się digitalizacja prywatnych archiwów Elżbiety Dzikowskiej. Taśmy i kasety przeleżały na półkach ponad 20 lat. Są na nich niezwykłe rzeczy” – mówi Marcin Borchardt, reżyser i scenarzysta. „Cieszymy się, że Elżbieta zaufała nam i dała dostęp do dokumentów i informacji dotąd niepublikowanych” – dodaje. Warto zaznaczyć, że film nie powstałby bez wsparcia ekspertów – wspomnianej już Elżbiety Dzikowskiej, partnerki Halika, jego syna Ozany oraz Mirosława Wlekłego, autora biografii „Tu byłem. Tony Halik” wydanego nakładem Wydawnictwa AGORA. Wszyscy oni wspominają Tony’ego jako człowieka niezwykłego.

Warszawa 25.08,2020 Muzeum Polskiej Wodki – prezentacja filmu – „Tony Halik”. fot.Krzysztof Zuczkowski

Kameralna prapremiera filmu miała miejsce pod koniec sierpnia w Kinie Muzeum Polskiej Wódki. Natomiast swoją premierę festiwalową film będzie miał we wrześniu podczas Festiwalu Docs Against Gravity (4-13 września 2020 roku), a 30 września trafi do kin studyjnych w całej Polsce.

-->