Sztuczna Inteligencja oceniała kandydatki konkursu piękności. Werdykt zadziwił.

www.mirror.co.uk

Nie od dziś wiadomo, że oceniając przechadzające się po wybiegu piękne, długowłose, długonogie, uśmiechnięte dziewczyny reprezentujące kraje całego świata, trudno jest zachować bezstronność. Abstrahując od gustów, które – jak wiadomo – są różne (o ile w ramach konkursu tego typu możemy w ogóle mówić o jakiejkolwiek różnorodności), często na wybór wpływa najzwyczajniej w świecie polityka. Aby tego uniknąć i uczynić konkurs bardziej bezstronnym, postanowiono w jury usadzić AI.

sztuczna inteligencja, konkurs piękności

Był to pierwszy międzynarodowy konkurs piękności, który oceniła sztuczna inteligencja. Sztuczna inteligencja (AI- artificial intelligence) miała brać pod uwagę czynniki obiektywne, takie jak symetria twarzy, czy obecność zmarszczek. Niestety, eksperyment się nie powiódł. Dlaczego? Okazało się, że sztuczna inteligencja jest… rasistowska!

W „The Guardian” czytamy, sztuczna inteligencja spośród przesłanych za pośrednictwem strony Beauty.ai 6 tysięcy zgłoszeń wybrała 44 – w przeważającej większości są to osoby, które mają jasną karnację. Wśród wybranych znajduje się jedna osoba o ciemnej skórze i kilku Azjatów. Werdykt okazał się być bardziej kontrowersyjny i bolesny dla uczestników niż typowe wybory miss i mistera oceniane przez jury, w skład którego wchodzą ludzie.

ludzi

Rasizm i nazistowskie poglądy AI

Nie jest to pierwsza sytuacja, kiedy sztuczna inteligencja przejawia nieodpowiednie zachowanie. W marcu 2016 roku firma Microsoft zaprezentowała konto bota o imieniu Tay. Po rozmowach z użytkownikami Twittera, Tay zaczęła głosić nazistowskie poglądy. Eksperyment zakończył się niepowodzeniem.

Dodaj komentarz

-->