Spotify chce dostosowywać muzykę do nastroju i emocji słuchaczy i już wie jak to zrobi!

psotify playlista
Fot: Andrea Piacquadio/Pexels

Jaki macie dziś nastrój? My tego nie wiemy, ale Spotify twierdzi, że już wkrótce może to wiedzieć lepiej niż Wasi najbliżsi…

Spotify dobierze playlisty do nastroju

Najpopularniejsza na świecie aplikacja do streamingu muzyki ogłosiła swoje najnowsze plany.  Deweloperzy Spotify opracowali funkcję, która na podstawie analizy dźwięków z tła jest w stanie ocenić, w jakim miejscu jest użytkownik i na tej podstawie przewidzieć jego nastrój. Jeśli aplikacja „usłyszy” dźwięki drukarek czy stuk klawiszy to zorientuje się, że jesteśmy w pracy czy urzędzie. Jeśli zarejestruje śpiew ptaków i szum drzew to „domyśli” się, że jesteśmy w lesie lub na spacerze. Do konkretnych miejsc lub sytuacji mają być przypisane konkretne emocje. Do pracy czy urzędu stres, do spaceru i odpoczynku relaks i tak dalej. Na tej podstawie aplikacja ma sugerować użytkownikowi przygotowane wcześniej dla niego playlisty.

Użytkownicy aplikacji wiedzą, że stałym jej elementem jest zestaw playlist, które mają odnosić się do konkretnej pory dnia, pogody czy nawet świąt i wydarzeń specjalnych. Na razie jednak playlisty te prezentowane są wszystkim użytkownikom. Czy czeka nas mała rewolucja w personalizacji?

Funkcja jest już opatentowana, ale na razie nie wiadomo kiedy i w jakich krajach miałaby zacząć działać.

-->