Polski dokument nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej. Zobacz zwiastun “Komunii”

“Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej to historia 14-letniej Oli, która opiekuje się swoją rodziną – pijącym ojcem oraz autystycznym bratem Nikodemem. Dziewczyna próbuje ściągnąć do domu matkę, która odeszła od rodziny, zapraszając ją na komunię świętą swojego 13-letniego brata. Całą uroczystość Ola przygotowuje sama.

 

Film znalazł się wśród filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszego Filmu Dokumentalnego. Ma spore szanse, szczególnie, że krytycy, na przykład z magazynu Variety, nie szczędzą mu pochwał. Dwukrotnie nominowany do Oscara dokumentalista Joshua Oppenheimer napisał, że film Zameckiej “zaparł mu dech w piersiach, wywołał łzy i zmusił nad zastonowieniem się nad rodzinnymi tajemnicami”.

“Komunia”, która będzie walczyła w swojej kategorii z „Austerlitz” Sergei Loznitsa, „La chana” Lucija Stojevica, „Stranger in Paradise, Guido Hendrikxa i The Good Postman Tonislav Hristov, była już pokazywana i nagradzana m.in. na Locarno Film Festival, DOK Leipzig, Triest Film Festival i Astra Film Festival.

1 komentarz

Dodaj komentarz

-->