25 października Muzeum Sztuki Nowoczesnej otworzy swoją nową siedzibę na placu Defilad. Przywitanie z budynkiem, czyli otwarty dla wszystkich program wydarzeń, potrwa trzy tygodnie i będzie zapowiedzią przyszłych działań Muzeum.
Oprócz pokazu wybranych prac z kolekcji MSN-u, składać się będzie z akcji performatywnych, społecznych i edukacyjnych, koncertów, wykładów i kolejnej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Swoje propozycje przygotuje muzealne wydawnictwo oraz otwarte po raz pierwszy kino, równolegle będzie też realizowany bogaty program publiczny. Kolekcja w dwóch odsłonach: 25 października i 21 lutego.
Otwarcie i pierwsze tygodnie działania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w nowym budynku to przede wszystkim prezentacja kilku wielkoskalowych rzeźb i instalacji polskich i światowych artystek, m.in: Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Sandry Mujingi czy Cecilii Vicuñi, a także otwarcie kolejnej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE pod tytułem Trudna miłość. Muzeum między Placem a Pałacem.
– Rozpoczniemy naszą działalność pokazem prac kobiet. W ten sposób kontynuujemy światowy trend odrabiania lekcji o zapomnianych i przeoczonych twórczyniach, pokrywania białych plam kolorami – mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Ta część gromadzonej od 20 lat kolekcji będzie więc dla Muzeum ważnym manifestem opowiedzenia się po niedocenianej części sceny artystycznej i kontynuacji poszukiwania brakujących postaci w historii sztuki. W efekcie takich działań rozkwitła m.in. wielka pośmiertna popularność Aliny Szapocznikow, której pracę „Przyjaźń” będziecie mogli zobaczyć właśnie w dniu otwarcia. Obejrzymy dzieła historyczne, między innymi duży abakan Magdaleny Abakanowicz, jak i prace artystek współczesnych o międzynarodowym znaczeniu: pochodzącej z Demokratycznej Republiki Konga Sandry Mujingi czy Cecilii Vicuñi, chilijskiej ikony sztuki feministycznej. Wybrane dzieła doskonale oddają również kontekst miejsca i wieloletniej obecności MSN-u na placu Defilad, o czym opowie tegoroczna edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.
Dziś na placu Defilad widzimy dużą bryłę Muzeum z minimalistyczną fasadą z białego betonu, umieszczoną pomiędzy strzelistą strukturą radzieckiego Pałacu Kultury i Nauki a Domami Centrum – zespołem budynków o długości 350 metrów. Tym samym, po dwóch dekadach funkcjonowania jako muzeum nomadyczne, instytucja Muzeum jest na stałe związana z otaczającym ją krajobrazem. W wielu aspektach nowa siedziba MSN-u nakłada na siebie teraźniejszość i historię, co stało się punktem odniesienia dla programu 16. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE zatytułowanego Trudna miłość.
Program wydarzeń w ramach otwarcia nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie także przeglądem polskiej sceny choreograficznej ostatnich 10 lat i wyjątkową okazją do eksploracji architektury Muzeum przy pomocy praktyk ruchowych, tanecznych i performatywnych. Artystki i artyści zaproszeni do udziału w programie zaprezentują zarówno prace znane już polskiej publiczności, do których wrócimy po latach, dzieła, które gościły już w MSN-ie w poprzednich lokalizacjach, jak i nowe projekty, których premiery zbiegają się z otwarciem gmachu przy Marszałkowskiej 103.
Muzeum planuje wyeksponować architekturę budynku także poprzez muzykę. Podczas weekendu otwarcia będziemy mieli okazję zobaczyć i usłyszeć trzy koncerty światowej sławy artystek z Polski i zagranicy, których twórczość sytuuje je na styku popkultury, sztuk wizualnych, kultury alternatywnej i które odważnie eksperymentują ze stylem, gatunkami muzycznymi i własnym wizerunkiem.
Zdjęcia i źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie