Lubimy przebywać z innymi ludźmi, spędzać z nimi czas. Razem gotować, oglądać seriale, grać w planszówki czy ćwiczyć na siłowni. Każdy z nas potrzebuje także prywatności i możliwości spokojnego zaszycia się we własnych przytulnych czterech kątach.
Wyobraźcie sobie elegancką przestrzeń, która łączy najlepsze tradycje klasycznych akademików – pozwala na ożywione życie towarzyskie, poznawanie nowych ludzi, wymianę podglądów, z dobrym dizajnem i hotelową wygodą na najwyższym poziomie, których w tradycyjnych akademikach próżno było szukać.
Współmieszkanie
Coraz bardziej popularny na świecie staje się model mieszkaniowy, w którym mieszkańcy mają do dyspozycji specjalnie zaprojektowane przestrzenie wspólne, z których mogą korzystać wszyscy. Sprzyja to integracji społeczności, wzajemnej pomocy i współpracy a także ogranicza koszty eksploatacji czy korzystania z udogodnień takich jak pralnia, siłownia czy ogród warzywny. Co ważne w tym modelu, każdy z mieszkańców ma jednak własną, prywatną przestrzeń – mieszkanie czy pokój.
Jak wskazują najnowsze badania socjologiczne, dla młodych ludzi posiadanie nie jest wcale sprawą najważniejszą. Wolą doświadczać. Dlatego możliwość mieszkania w komfortowych warunkach, ale bez zobowiązań poważniejszych niż umowa najmu na semestr lub dwa jest dla nich atrakcyjna. Zwłaszcza, jeśli mogą dzięki temu spędzać czas z podobnymi sobie ludźmi.
Nowoczesne rozwiązania mieszkaniowe wykorzystujące koncept łączenia własnych czterech kątów z dobrze zagospodarowanymi przestrzeniami dostępnymi dla wszystkich mieszkańców spotkać możemy także w Polsce. W Łodzi funkcjonuje od pewnego czasu dobrze zaprojektowany i wygodny kompleks BaseCamp. To dwa prywatne akademiki oferujące najwyższy standard mieszkania i przyjazne, pełne atrakcji przestrzenie wspólne.
Łódzki BaseCamp jest jednym z sieci kilku działających w całej Europie. Prywatne akademiki z logo BC funkcjonują m.in. w Berlinie, Poczdamie, Lipsku, Kopenhadze oraz Lyngby w Danii. Kolejne basecampowe przestrzenie powstają m.in. w Katowicach, gdzie mieszkańcy będą mogli wprowadzić się jesienią. W łódzkich akademikach mieszkają studenci z całego świata – na korytarzach spotykają się Brytyjczycy, Norwegowie, Białorusini i Polacy.
BaseCamp
W BaseCamp mieszkańcy mają do wyboru kilka wariantów pokojów – są jedno i dwuosobowe, mogą być też wyposażone w aneks kuchenny. Poza eleganckim pokojem studenci mają do dyspozycji duże przestrzenie wspólne, przestrzeń do nauki i pracy, kuchnię, siłownię, salę z rzutnikiem, gdzie mogą zorganizować sobie wieczór filmowy.
Tym, co wyróżnia BaseCamp na tle podobnych inicjatyw, jest także program BaseLife, zapewniający rozrywki i udogodnienia, które sprawiają, że mieszkańcy czują się w swoim akademiku jak w domu, nawet jeśli ten rodzinny zostawili daleko stąd. Na terenie BaseCamp organizowane są spotkania, imprezy, pokazy filmowe, chętni mogą wybrać się na wycieczki po mieście kierując się wskazówkami zaprzyjaźnionych lokalsów.
W akademikach studentów otaczają opieką tzw. Base Buddies – aktywni towarzysko studenci, którzy lubią angażować się w życie swojej społeczności – oprowadzą po akademiku, służą radą i pomocą, starają się by wszyscy mieszkańcy czuli się tutaj jak u siebie. To oni powiedzą, kiedy najlepiej skorzystać z siłowni, gdzie wypożyczyć rower, albo jak włączyć odpowiedni program w pralni.
W trudnych czasach pandemii Covid-19 warto podkreślić, że zarówno obsługa jak i mieszkańcy BaseCamp dbają szczególnie o higienę i bezpieczeństwo w obiektach. W przestrzeniach wspólnych obowiązkowe są maseczki, zamontowano także dystrybutory z płynem odkażającym. O zasadach bezpieczeństwa i konieczności zachowania niezbędnego dystansu przypominają mieszkańcom zabawne oznakowania i naklejki.