Opowieści węgierskie w malarstwie Győzőe Somogyi

Wystawa „Opowieści węgierskie w malarstwie Győző Somogyi” zostanie zaprezentowana w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddziale Muzeum Łazienki Królewskie do 30 czerwca 2022 r. Wybrane zostały prace stanowiące dorobek artystyczny współczesnego węgierskiego artysty Győző Somogyi. Zaprezentowanych zostanie ok. 50 dzieł, które stanowią dość zróżnicowany przekrój twórczości malarza.


Zbiór wystawy stanowią prace o zróżnicowanej tematyce. Będziemy mogli podziwiać kcenty przyrodnicze oraz animalistyczne, które doskonale wpisują się w tematykę, wokół której oscyluje działalność Muzeum. Pośród omawianych dzieł nie zabraknie tematyki sakralnej jak i historycznej, wyjątkowo bliskich artyście. Zróżnicowanie kolekcji charakteryzują również techniki artystyczne. Znajdziemy tu przede wszystkim malarstwo temperowe, olejne, tłuste pastele, ale także techniki graficzne. Niezwykle ciekawie ilustrowane są książki, które stanowią o wszechstronności artysty. Na szczególną uwagę zasługują drewniany tryptyk o tematyce sakralnej, malowany temperą jajową, która jest jedną z ulubionych technik autora oraz wykonane z niezwykłą precyzją miniatury żołnierzy wycinane z papieru, malowane farbą wodną. 

Kim jest artysta Győző Somogyi?

Győző Somogyi to postać mało znana polskiej publiczności. Artysta jest bardzo popularny w swoim rodzinnym kraju, na Węgrzech. Jednak w Polsce to bodajże pierwsza prezentacja tak wielu utworów artysty. Urodził się w 1942 roku w Budapeszcie, gdzie już od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie sztukami plastycznymi. W 1960 roku ukończył klasę malarstwa w Gimnazjum Sztuk  Pięknych i Użytkowych. Trzykrotnie, bez powodzenia, próbował zdawać do Węgierskiej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych, pracując w tym czasie w drukarni, gdzie miał możliwość zapoznania się z różnymi technikami graficznymi. W połowie lat 70 organizowane były jego pierwsze wystawy grafiki. Od lat 80 zaczął tworzyć obrazy w technice tempery jajowej, która do dziś jest przez niego najchętniej stosowana. Warto podkreślić, iż Győző Somogyi jest laureatem najwyższej nagrody państwowej im. Kossutha, członkiem Węgierskiej Akademii Sztuki oraz posiadaczem tytułu – Artysta Narodu.

Sprawdź szczegóły wystawy


Zdjęcia: Materiały prasowe

-->