Odnaleziono odcisk palca Leonarda da Vinci

To wiadomość rodem z mocno kiczowatego filmu lub powieści przygodowej, ale…Wygląda na to, że badaczom udało się odnaleźć prawdziwy odcisk palca samego Leonarda da Vinci!

Wszystko zdarzyło się podczas prac konserwacyjnych. Britain’s Royal Collection ma w swoich zbiorach ponad 500 rysunków mistrza, a część z nich doczekała się renowacji z okazji 500 rocznicy śmierci artysty.
Eksperci pracujący nad renowacją rysunku „System krwionośny i najważniejsze narządy kobiety” (narysowany w latach1509-10) ze zdumieniem odkryli, że w centralnej części dzieła znajduje się odcisk palca.

Fot: The Royal Collection Trust; © Her Majesty Queen Elizabeth II 2019

Odcisk wykonany jest dokładnie tym samym tuszem, którego użyto do narysowania schematu. Stąd podejrzenie, że powstał on, kiedy da Vinci przez przypadek dotknął swojego dzieła. Co więcej, na rysunku znajduje się też inny ślad, który wygląda jak odcisk fragmentu dłoni.

Fot: The Royal Collection Trust; © Her Majesty Queen Elizabeth II 2019

To już kolejny zachowany odcisk palca przypisywany najsłynniejszemu renesansowemu artyście. Ta odbitka, według ekspertów, jest jednak zachowana w najlepszym stanie i z największym prawdopodobieństwem jest odciskiem palca mistrza.

Samo odkrycie może przyczynić się do potwierdzenia autentyczności kilku dzieł, których autorstwo przypisuje się Leonardowi.

-->