Odkryj obiekty z innych regionów dzięki nowej odsłonie “Mozaiki lokalnych tożsamości”

Blisko 100 obiektów architektonicznych, 57 miejscowości oraz 90 polskich zespołów i pracowni architektonicznych – „Mozaika lokalnych tożsamości” to podręczna mapa stworzona przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAiU). Jej cyfrową wersję można pobrać za darmo, a wydrukowana trafi do wybranych instytucji i organizacji.

Poznając obiekty z innych regionów kraju, zagłębiamy się w ich historię i kulturę, oswajamy je. Podczas naszych wycieczek będziemy zaglądać także do mniej oczywistych miejsc i ułatwiać chętnym dotarcie do nich – mówi Marta Baranowska z NIAiU. W planach spacery z projektantami, a także panele dyskusyjne z osobami ze świata kultury i lokalnych społeczności.

Tożsamość lokalna jest pojęciem kluczowym dla zrozumienia „Mozaiki…”. Przejawia się jako stale kształtowana świadomość wspólnych cech oraz poczucie jedności. Wpływające na nią zmiany polityczne, społeczne i klimatyczne, które w różnych częściach kraju przebiegają inaczej, są widoczne również w naszej przestrzeni architektonicznej. Na mapie NIAiU znalazły się więc obiekty z całej Polski, które obrazują skalę transformacji po 1989 roku.

W „Mozaice…” pokazujemy, że trend czerpania z lokalności i przepracowywania historii XX wieku, ale też pracy z lokalną społecznością, są już mocno aktywne w polskiej architekturze. Przykładami takich obiektów, które znalazły się na naszej mapie, są m.in. niosąca ciężar historycznego kontekstu miejsca Stara Kotłownia w Olsztynie, miejski Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego, jak również Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku czy jedyny na mapie obiekt tymczasowy i nieistniejący już Dotleniacz na Placu Grzybowskim w Warszawie – opowiada Marta Baranowska, architektka, Główna Specjalistka ds. komunikacji i koordynacji wydarzeń w NIAiU. 

Różnorodne lokalizacje

„Mozaika…” to preludium do kolejnej części projektu, jaką są wydarzenia towarzyszące: panele dyskusyjne oraz wycieczki i spacery wokół wybranych obiektów. Dla mieszkańców mapa staje się więc dobrym pretekstem do odkrywania najbliższej okolicy, ale i bardziej odległych zakątków kraju. W planach organizatorów znalazły się różnorodne miejsca i obiekty, zlokalizowane m.in. w województwach: łódzkim, mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim, śląskim czy zachodnio-pomorskim. Wspólne spotkania to również okazja do rozmowy o roli architektów i architektek w kształtowaniu naszej codzienności.

Współczesna architektura i przestrzenie wspólne są nośnikiem pamięci o miejscach i ludziach. Dobra architektura powstająca w dużym mieście, jak i w małej miejscowości jest tak samo ważna dla kształtowania tożsamości i świadomości. Poznając obiekty z innych regionów kraju, zagłębiamy się w ich historię i kulturę, oswajamy je. Podczas naszych wycieczek będziemy zaglądać także do mniej oczywistych miejsc i ułatwiać chętnym dotarcie do nich – tłumaczy Marta Baranowska i dodaje – Wspólnie przyjrzymy się temu, jak obiekty i przestrzenie współgrają dziś z duchem czasu oraz jak determinują nasz styl życia. Czy czujemy się w nich bezpiecznie? Czy zapraszają nas do tworzenia relacji? Co mówią o nas samych?

Mapę w formacie PDF, gotową do samodzielnego wydrukowania, pobrać można TUTAJ.

Zdjęcia i źródło: Informaja prasowa

-->