Do ogłoszonych na początku stycznia artystów, którzy pod koniec lipca zagrają w Płocku (Bonobo, Ben Klock, Helena Hauff, Honey Dijon, Fred V & Grafixi MacBeat) dołączają kolejne nazwiska. Scenę techno zasilą m.in. Maceo Plex i Tommy Four Seven, wśród elektronicznych podróżników znaleźli się John Talabot, Maribou State oraz KAMP!, natomiast do grona artystów gatunku drum&bass dołącza DLR i Doc Scott. Poza tym zobaczymy Dr. Rubinstein, Lewisa Fautziego, duet Woo York, Architectural, Viken Arman, Ulterior Motive, Break i Radicall. Łącznie 15 artystów. 13. edycja Audioriver odbędzie się w dniach 27-29 lipca 2018 r. w Płocku.
Maceo Plex to pseudonim pochodzącego z Kuby Amerykanina Erica Estornela znanego setkom tysięcy fanów z całego świata. Znany z różnorodnych projektów muzycznych, przyjmuje jako ich autor nowe aliasy (poprzednie to Mariel Ito i Maetrik), aby realizować kolejne pomysły i muzyczne wizje. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów sceny, co potwierdzają wysokie lokaty w rankingach najlepszych DJ-ów świata publikowanych przez Resident Advisor.
Jego występy wyróżniają nie tylko świetne umiejętności i talent do miksowania, ale również charakterystyczna selekcja, obejmująca zarówno klasyczne utwory techno, jak i brzmienia znacznie szersze i mniej oczywiste. Tommy Four Seven, to czołowy przedstawiciel współczesnej sceny techno. Jego kariera nabrała rozpędu po przeprowadzce z Wielkiej Brytanii do Berlina dzięki współpracy z Chrisem Liebingiem, który zaprosił go do swojej wytwórni CLR.
Marina Rubinstein kocha grać, ale kiedy jest na scenie i w swoich setach sięga po hipnotyczny acid, brzmienia rave czy pompujące techno, myślami znajduje się na parkiecie, bo właśnie tam, urodzona w Rosji i wychowana w Izraelu artystka, zakochała się w muzyce elektronicznej. Na długo przed tym kiedy zaczęła miksować nagrania i przyjęła pseudonim Dr. Rubinstein, była – jak sama się określa – „true raver” i spędzała długie noce na parkietach klubów w Tel Avivie, gdzie taniec był według niej formą medytacji.
Lewis Fautzi to artysta, który zdecydowanie oddycha i żyje muzyką techno. Ma 27 lat, pochodzi z maleńkiego miasta w Portugalii i w rzeczywistości nazywa się Luís Gonçalves. Jego kariera rozwija się w błyskawicznym tempie. Nie tylko produkuje, ale również uczy się i poznaje różne oblicza tego gatunku, wciąż doskonaląc swój warsztat i wykorzystując nowe pomysły. Można w nich odnaleźć elementy twórczości Jeffa Millsa, inspiracje artystami z Berlina i Wielkiej Brytanii czy też wpływy hiszpańskiej sceny.
WooYork, czyli Denys i Andriij to ukraiński duet techno tworzący mocne, hipnotyczne i mroczne brzmienia. Świat muzyki elektronicznej zna ich dzięki charakterystycznemu stylowi, który doceniły ważne wytwórnie – Dystopian, Afterlife, Life & Death i Soma. Podróże pomiędzy tanecznym techno, a brzmieniami eksperymentalnymi czyni ich występy na żywo unikalnym doświadczeniem.
Juan Rico – znany wcześniej jako Reeko – w 2010 roku zaprezentował światu nowy projekt o nazwie Architectural. W 2013 roku artysta wydał album pt. „The Blue”, stanowiący fuzję projektów Reeko i Architectural. Materiał na płycie to połączenie brzmień elektroniki oraz elementów ambientu i muzyki filmowej. Juan ceni twórczość Angelo Badalamentiego czy Danny’ego Elfmana, a w przeszłości wzorował się na artystach sceny techno z Birmingham reprezentowanej przez Surgeon czy Regis.
John Talabot to jedno z największych objawień muzyki elektronicznej ostatnich lat. Zachwyca miłośników elektroniki, ale doceniają go również wielbiciele indie rocka i muzyki alternatywnej. Wydany przez Permanent Vacation w 2009 roku jego pierwszy album „My Old School” od razu zyskał uznanie wielu artystów. Jednym z najnowszych osiągnięć Johna Talabota jest doskonały album pt. „The Night Land”, nagrany razem z Axelem Bomanem pod aliasem Talaboman.
Viken Arman przesuwa granice muzyki elektronicznej nie tylko w kierunku przyszłości, ale śmiało nawiązuje również do przeszłości. Jego starodawne melodie łączą się z elektronicznymi bitami, tworząc mistyczne muzyczne podróże. Muzyka Vikena jest również wypełniona jest etnicznymi wpływami, pokazując przy tym jak odważnym i pełnym pasji odkrywcą jest jej twórca. Artysta dorastał przy brzmieniach jazzu i muzyki klasycznej, czerpiąc inspiracje z wielu muzycznych środowisk.
KAMP! to jeden z najważniejszych polskich zespołów elektronicznych, który ma na swoi koncie sukcesy za granicą, m.in. trasy po USA i Wielkiej Brytanii oraz występy na amerykańskim SXSW czy brytyjskim The Great Escape. W 2015 roku przyszedł czas na drugi album. “Orneta” to płyta taneczna i kontemplacyjna, melancholijna i porywająca jednocześnie. Obecnie muzycy pracują nad trzecią albumem, którego premiera została zaplanowana na jesień.
Maribou State – czyli Potten End, Chris Davids i Liam Ivory – wspólną pasję do muzyki odkryli podczas studiów na uniwersytecie w Leeds. Zafascynowani dynamiką muzyki elektronicznej, bogactwem i ludzkim wymiarem instrumentów muzycznych oraz rzemiosła, jakim jest pisanie piosenek, stworzyli na debiutanckim, wydanym w 2015 roku albumie “Portraits” unikalny, poruszający związek tego co organiczne z tym co syntetyczne.
DLR, to brytyjski DJ i producent drum&bass, który zadebiutował w 2009 roku nawiązując współpracę z Dispatch Recordings. Jego produkcje znajdują się również w katalogach Symmetry Recordings czy Utopia Music. Często współpracuje z innymi twórcami – twierdzi, że obie strony wzajemnie się wtedy inspirują. Wydany w 2012 roku album „Method in the Madness”, który wyprodukował razem z Octane, został bardzo dobrze przyjęty przez wielu fanów gatunku. Cztery lata później wspólnie z Mako uruchomił projekt OneMind. Ich wydawnictwa ukazują się w cenionej wytwórni Metalheadz.
Doc Scott to prawdziwy weteran i jeden z topowych selekcjonerów brzmień drum&bass. Jak sam wspomina, swoje pierwsze nagrania zaczął kolekcjonować jeszcze zanim istniała jakakolwiek oficjalna scena. Jego DJ-skie sety z lat 90-tych noszą status legendy, a produkcje z tamtych czasów można określić jako klasyki gatunku. Mowa tu m.in. o „Here Comes The Drumz” w Reinforced czy pierwszym wydawnictwie w wytwórni Metalheadz „VIP Drumz”.
Ulterior Motive – to projekt tworzony przez dwóch Brytyjczyków, JD (James Davidson) oraz Morphexa (Greg Hepworth). Ich pierwsze oficjalne wydawnictwo jako Ulterior Motive ukazało się w 2009 roku, a obecnie nagrywają dla kultowej wytwórni Metalheadz, którą zarządza Goldie – żyjąca legenda połamanych dźwięków. Właśnie tam ukazał się ich jedyny pełnowymiarowy album pt. „The Fourth Wall”, który został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez fanów, jak i krytyków.
Break to jeden z najbardziej aktywnych producentów na scenie drum&bass, artysta, który ma na koncie solowe wydawnictwa w wielu cenionych wytwórniach – Commercial Suicide, Metalheadz, Shogun Audio czy Exit Records. Jest również cenionym remikserem, który przerabiał utwory m.in. autorstwa Bloc Party, Miss Dynamite czy Sigmy z wokalnym udziałem Rity Ory. Utwory Brytyjczyka często urozmaica również głos wokalistki Kyo.
Radicall to producent muzyki drum&bass z wieloma latami doświadczenia. Muzyka Krzysztofa Golińskiego to fuzja przeciwieństw: energetycznej i technicznej surowości z głębokimi, atmosferycznymi brzmieniami. Punktem zwrotnym w jego karierze był początek współpracy z legendarnym labelem Covert Operations. Dziś jest jednym z czołowych przedstawicieli gatunku w Polsce. Ma na koncie wydawnictwa dla takich wytwórni, jak: Drone Audio, Red Mist, Levitated czy Offworld. Muzyka Radicall znalazła się również w katalogu jego własnego Nightworks czy też polskiego Absys, dla którego nagrał dwa albumy: „Emotive” (2010) oraz „Ghost Notes” (2015).
237 komentarzy