Noc Muzeów z Wolskim Centrum Kultury

W Noc Muzeów Wolskie Centrum Kultury zaprasza na dwa wydarzenia: 121. urodziny Heleny Syrkus oraz Spacer po Kolonii Wawelberga

121. urodziny Heleny Syrkus

W 121. rocznicę urodzin Heleny Syrkus, architektki mocno zaangażowanej w odbudowę Stolicy, zapraszamy na spacer po osiedlu Koło w poszukiwaniu idei osiedla społecznego.
Spacer zaczniemy od wystawy Muzeum Szklanych Domów przy ul. Obozowej 85, a zakończymy plenerową odzyskiwaną kolacją przy świecach, podczas której porozmawiamy o idei osiedla społecznego, której autorką była Helena Syrkus.
Postać Heleny Syrkus przybliży nam historyczka sztuki i architektury, ​współredaktorka książek „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus” Aleksandra Kędziorek.
Odzyskana kolacja urodzinowa odbędzie się w plenerze przy Uśmiechu Heleny – budynku ikonie, wyprzedającej swój czas, śmiałej wizji powojennego modernizmu. Jednej z pierwszych inwestycji odbudowującej się Warszawy.
Zapisy: wystawy@wck-wola.pl

Spacer po Kolonii Wawelberga

Wybudowane w latach 1898–1900, według projektu Edwarda Goldberga, najstarsze istniejące osiedle mieszkaniowe w Warszawie. Hipolit Wawelberg – warszawiak, finansista i filantrop, ufundował je razem z żoną Ludwiką. Zrobili to z myślą o niezamożnych, pracujących mieszkańcach, by poprawić ich byt i podwyższyć status społeczny.
Spacer poprowadzi Andrzej Chybowski ze Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga.
Zapisy: otwartakolonia@wck-wola.pl
Zbiórka: Różany Skwer Pysznych Pączków, ul. Górczewska 15

EVENT FB

-->