„Niegodny Thor”: Serce, jak młot

recenzja komiks thor
recenzja komiks thor

Thor bez swojego młota jest, jak Green Arrow bez łuku, albo Spider-Man bez pajęczyn wyskakujących z nadgarstków. Nic dziwnego więc, że syn Odyna chce za wszelką cenę odzyskać broń, z którą związany jest niezwykle silną więzią. Czy uda mu się dokonać niemożliwego?

Thor komiks

Komiks rozpoczyna się w miejscu, kiedy dzierżycielką sławnego na całą galaktykę Mjolnira jest Jane Foster. Thor stracił wcześniej swoją zabójczą broń, ponieważ okazał się jej niegodny. Wydarzenie to miało miejsce w 2014 roku i od tamtej pory czytelnicy Marvela mogli śledzić losy Foster dzięki stale ukazującym się zeszytom poświęconym jej osobie. Odinson zszedł na boczny tor. Nie oznacza to jednak tego, że fani boga burzy i piorunów zapomnieli o nim. Wręcz przeciwnie, często się o niego upominali. Stąd właśnie pojawił się pomysł mini-serii, w którym możemy podpatrzeć, co porabiał książę Asgardu, kiedy pozbawiony był swojej boskiej niemal mocy.

„Niegodny Thor”

Cóż, Thor bynajmniej się nie nudził. W „Niegodnym Thorze” jesteśmy świadkami, jak nasz bohater powodowany nadzieją na odkupienie, opuszcza Ziemię i wybiera się na międzygalaktyczną wyprawę. Jej celem jest odnalezienie…drugiego Mjolnira, reliktu martwego świata. W tle zaś pojawia się Thanos i Kolekcjoner.

thor komiks recenzja thor komiks recenzja

Scenariusz tomu wydanego niedawno przez Egmont Polska napisał Jason Aaron – wyróżniony Nagrodą Eisnera autor głośnej sagi o Thorach („Thor Gromowładny”, „Potężna Thor”) oraz serii takich jak: „Conan Barbarzyńca”, „Punisher Max” czy „Skalp”. Twórcami rysunków są zaś Olivier Coipel („Oblężenie”, „Ród M”) i Kim Jacinto („Thunderbolts”). Skład marzeń, można powiedzieć. I rzeczywiście team ten stworzył historię, którą śledzi się z zapartym tchem. „Niegodny Thor” jest dynamicznym, naszpikowanym akcją i widowiskowymi pojedynkami komiksem, który już od pierwszych stron przyciąga uwagę i nie pozwala oderwać się od lektury.

Thor – Jason Aaron i Olivier Coipel

Ale „Niegodny Thor” to bynajmniej nie tylko rozwałka i prostackie mordobicie. Dzięki temu tytułowi poznajemy syna Odyna z zupełnie innej, niż dotąd strony. Nie jest to już pewny siebie, arogancki i drwiący ze swoich wrogów siłacz, ale pogrążony w smutku i depresji złamany mężczyzna, który zmaga się z przeciwnościami losu oraz z samym sobą. „Niegodny Thor” to dość wnikliwe i przekonujące stadium wychodzenia z życiowego dołka i chęci zaczęcia wszystkiego od nowa. Dzięki temu komiks wywołuje u czytelnika całe spektrum emocji i przemyśleń. Czy Odison odzyska dawną moc? Czy na powrót stanie się sobą? Czy odnajdzie w sobie wystarczająco wiary i nadziei? Tego właśnie dowiecie się na łamach tej ekscytującej mini-serii.
Ocena: 5/5
Tekst: Archer

-->