MFF w Wenecji 2018: W konkursie głównym Damien Chazelle, Luca Guadagnino, bracia Coen, Mike Leigh i Yorgos Lanthimos

źródło: Wikimedia

Tegoroczny 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji rozpocznie się 29 sierpnia i potrwa do 8 września. Dyrektor artystyczny festiwalu, włoski krytyk filmowy Alberto Barbera, własnie ogłosił filmy, które zostaną pokazane podczas imprezy po raz pierwszy, a przede wszystkim te, które wezmą udział w Konkursie Głównym i staną do walki o Złote Lwy. 

Warte uwagi są m.in. nowy film Damiena Chazelle (“Whiplash”, “La La Land”), “First Man” z Ryanem Goslingiem, opowiadający o astronaucie Neilu Armstrongu, który otworzy tegoroczny festiwal, “Suspiria” – body horror Luki Guadagnino, reżysera “Tamtych dni, tamtych nocy” czy “The Favourite“, nowy film Yorgosa Lanthimosa z Emmą Stone, Rachel Weisz i Olivią Colman (pisaliśmy o nim niedawno TU). Poza tym o Złote Lwy powalczą też najnowsza produkcja Ethana i Joela Coenów, “The Ballad Of Buster Scruggs”, “22 July” Paula Greengrassa, “Roma” Alfonso Cuarona” i “The Sisters Brothers” Jacquesa Audiarda. 

Poza konkursem w Wenecji będzie można zobaczyć m.in. “Narodziny Gwiazdy“, debiut reżyserski Bradleya Coopera, czyli trzeci już remake klasycznej muzycznej historii, “Shadow” Zhanga Yimou, a także nowy dokument Emira Kustiricy “El Pepe, Una Vida Suprema”.

Lista najważniejszych tytułów, które pojawią się w tym roku na MFF w Wenecji:

Konkurs Główny:

First Man, reż: Damien Chazelle
The Mountain, reż: Rick Alverson
Doubles Vies, reż: Olivier Assayas
The Sisters Brothers, reż: Jacques Audiard
The Ballad Of Buster Scruggs, reżs: Ethan Coen, Joel Coen
Vox Lux, reż: Brady Corbet
22 July, reż: Paul Greengrass
Roma, reż: Alfonso Cuaron
Suspiria, reż: Luca Guadagnino
Werk Ohne Autor, reż: Florian Henckel Von Donnersmarck
The Nightingale, reż: Jennifer Kent
The Favourite, Yorgos Lanthiomos
Peterloo, reż: Mike Leigh
Capri-Revolution, reż: Mario Martone
What You Gonna Do When The World’s On Fire?, reż: Roberto Minervini
Sunset, reż: Laszlo Nemes
Frères Ennemis, reż: David Oelhoffen
Nuestro Tiempo, reż: Carlos Reygadas
At Eternity’s Gate, reż: Julian Schnabel
Acusada, reż: Gonzalo Tobal
Killing, reż: Shinya Tsukamoto

Poza konkursem:

A Star Is Born, reż: Bradley Cooper
Mi Obra Maestra, reż: Gaston Duprat
Un Peuple Et Son Roi, reż: Pierre Schoeller
A Tramway In Jerusalem, reż: Amos Gitai
La Quietud, reż: Pablo Trapero
Shadow, reż: Zhang Yimou
Dragged Across Concrete, reż: S Craig Zahler

Poza konkursem – filmy dokumentalne:

A Letter To A Friend In Gaza, reż: Amos Gitai
Aquarela, reż: Victor Kossakovsky
El Pepe, Una Vida Suprema, reż: Emir Kusturica
Process, reż: Sergei Loznitsa
Carmine Street Guitars, reż: Ron Mann
Isis, Tomorrow. The Lost Souls Of Mosul., reżs: Francesca Mannocchi, Alessio Romenzi
American Dharma, reż: Errol Morris
Introduzione All’Oscuro, reż: Gaston Solnicki
Your Face, reż: Tsai Ming-Liang
1938 Diversi, reż: Giorgi Treves
Monrovia, Indiana, reż: Frederick Wiseman
Una Storia Senza Nome, reż: Roberto Ando
Les Estivants, reż: Valeria Bruni Tedeschi

Pełna lista, z towarzyszącymi specjalnymi pokazami i sekcjami, znajduje się na stronie festiwalu

580 komentarzy

Dodaj komentarz

-->