Metallica i szkoła muzyczna z Kabulu laureatami Polar Music Prize

źródło: Wikimedia

Zwana również “muzycznym Noblem” nagroda za osiągnięcia na polu muzyki to nie przelewki. Ustanowione w 1989 roku i przyznawane co roku przez Szwedzką Królewską Akademię Muzyczną to nie tylko zaszczyt, ale też nagroda pieniężna, w wysokości miliona szwedzkich koron (ok. 420 tys. złotych)

W tym roku Polar Music Prize ma dwóch laureatów, których ogłoszono podczas specjalnego posiedzenia w środę, 14 lutego, w sztokholmskim ratuszu. Zaszczytu dostąpili bowiem członkowie amerykańskiego zespołu Metallica oraz znajdująca się w Kabulu uczelnia Afghanistan National Institute of Music (ANIM). Zarówno Metallica, jak i dyrektor i założyciel szkoły, dr Ahmad Sarmast, odbiorą nagrodę z rąk szwedzkiego króla Karola XVI Gustawa, podczas uroczystej ceremonii 14 czerwca.

Wybór Metalliki, jeden z tzw. wielkiej czwórki metalowych zespołów (obok Slayera, Megadeth i Antrax), nie zaskakuje, szczególnie, że w prawie 30-letniej historii nagrody wielokrotnie nagradzano popularnych i zasłużonych artystów, takich, jak Pink Floyd, Led Zeppelin, Sting, Paul McCartney czy Elton John. Wyróżnienie istniejącego od 2010 roku afgańskiego ANIM jest natomiast godne pochwały, szczególnie, że instytucja ta przyczynia się do odbudowywania zniszczonej przez wojnę i popadającej w zapomnienie bogatej tradycji muzycznej kraju. Warto wspomnieć, że w Afganistanie w latach 1996-2001 muzyka była kompletnie zakazana.

460 komentarzy

Dodaj komentarz

-->