„Metafizyka dwugłowego cielęcia” na vod.teatrstudio.pl od 17 grudnia

metafizyka dwugłowego cielęcia

Genialnie neurotyczna polska awangarda (…) To prowokacyjna, oryginalna i szczególnie dobrze zrealizowana produkcja, która chce postawić pytania, na które z zasady odpowiedź jest niemożliwa.” pisał „Los Angeles Times” po pokazie „Metafizyki dwugłowego cielęcia / Two-headed Calf” w REDCAT w Kalifornii. Po dwóch latach od scenicznej premiery w Los Angeles reżyserka Natalia Korczakowska zaprasza na premierę pokazu spektaklu na platformie vod.teatrstudio.pl. 

„Metafizyka dwugłowego cielęcia”

„Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Natalii Korczakowskiej na podstawie dramatu Witkacego twórczo i współcześnie odwołuje się do tradycji przedstawień inspirowanych barwnymi, neurotycznymi dziełami patrona teatru, które tworzyli w minionych dekadach Jerzy Grzegorzewski i Józef Szajna, czołowi twórcy teatru awangardowego.  Dziwność istnienia jest motywem przewodnim sztuki, które autor przekazuje za pomocą motywu choroby – wywołanej tropikalną plagą kala-azar, znaną również jako gorączka dum-dum. Akcja rozłożona jest na tysiące kilometrów podróży, którą wspólnie odbywa rodzina Karmazyniella, głównego bohatera (Rob Wasiewicz). Postaci dramatu pochłonięte są również pogonią wewnętrzną, oderwani od swoich ról w społeczeństwie poszukują sensu dla swoich rozdartych tożsamości. Fenomenalna rola Ewy Błaszczyk jako Lady Clay to jeden z wielu powodów, żeby zobaczyć spektakl. Sztukę dopełniają niekonwencjonalne utwory muzyczne kompozytora performera, Chrisa Kallmyera. „Metafizykę dwugłowego cielęcia” w koprodukcji Studio teatrgalerii i CalArts będzie można oglądać na platformie vod.teatrstudio.pl od 17 grudnia.

Witkacy, wychowany w Tatrach, wierzył, że natura i sztuka mogą być źródłem doświadczenia metafizycznego, dzięki którym współczesny człowiek ma szansę ochronić swoją indywidualność przed bezduszną maszyną społeczną zachodniej cywilizacji. W „Metafizyce…” estetyka Witkacego spotyka to, co najlepsze w hollywoodzkim, artystycznym kinie, od zawsze będącym w bliskim związku z naturą – zaznacza reżyserka Natalia Korczakowska.

Sztuka Korczakowskiej na podstawie Witkacego przekazuje kwintesencję poglądów autora na cierpienie i beznadziejność ludzkiego bytowania na ziemi. Chorobą jest cywilizacja – brzmi to niezwykle aktualnie w naszych pandemicznych czasach.  

Ewa Błaszczyk Metafizyka dwugłowego cielęcia

Do końca roku na platformie STUDIO teatrgalerii zobaczymy m.in.: mądre i czułe przedstawienie w reżyserii Anny Smolar „Koniec z Eddym” (od 25 grudnia) na podstawie bestsellerowej powieści Édouarda Louisa czy „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego z Sonią Roszczuk i Janem Peszkem w rolach głównych (od 31 grudnia). Rok 2021 STUDIO rozpocznie emisją monodramu Ireny Jun „Matka Makryna” (od 6 stycznia).

Spektakl w koprodukcji Studio teatrgalerii i CalArts sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.  

Do zobaczenia na vod.teatrstudio.pl.

-->