Premiera online na żywo. „Odyseja kosmiczna 2021” na VOD

Odyseja kosmiczna teatr powszechny
fot. Pat Mic

W najbliższą sobotę, 12 grudnia 2020 r., odbędzie się premiera spektaklu „Odyseja kosmiczna 2021” w reżyserii Alicji Borkowskiej. Będzie to pierwsza w historii Teatru Powszechnego premiera online w formie streamingu na żywo ze sceny na platformie VOD (www.vod.powszechny.com). Nagranie streamingu będzie dostępne w dniu premiery tylko do godz. 23.30. Kolejne pokazy na VOD zaplanowano na 18, 19 i 20 grudnia.

„Odyseja kosmiczna 2021” Teatr Powszechny

Spektakl Teatru Powszechnego i Fundacji Strefa WolnoSłowa powstaje w ramach projektu „Dramaturgie społeczne” i jest wynikiem wieloletniej współpracy obu zespołów w dziedzinie migracji, animacji społecznej i edukacji. Praca twórców ogniskuje się wokół tematów utopii nowego wspaniałego świata i kondycji ludzkiej w dobie kryzysu. Scenariusz spektaklu na podstawie improwizacji aktorskich napisał Artur Pałyga, a nad dramaturgią pracowali Joanna Mueller i Igor Stokfiszewski.

Odyseja kosmiczna teatr powszechny

fot. Pat Mic

Twórczynie i twórcy spektaklu szukają odpowiedzi na pytania dotyczące migracji w czasie międzyplanetarnych podróży. Dokąd uciec z Ziemi ogarniętej pandemią oraz kryzysem ekologicznym i ekonomicznym? Jak odkrywać nowe terytoria bez powielania starych błędów kolonizacji? Kto załapie się na specjalną ekspedycję i jak będzie ona wyglądała w warunkach polskich? Czy ochotnicy mogą stworzyć wspólnotę?

Odyseja kosmiczna 2021 teatr powszechny

fot. Pat Mic

Dobrze oderwać się od Ziemi.

Szczególnie, jeśli na Ziemi wrze, a przed nami podróż na Marsa, gdzie wszystko można zacząć od nowa. Co będzie potrzebne? Sadzonki drzew? Pszczoły? Muzyka? Nowy język? Rytuały? Broń? Lecimy. Zamknięci w małej kapsule, niczego nie musimy. Tylko nauczyć się żyć ze sobą nawzajem.

Wszystko jest zautomatyzowane, zaprogramowane, sterowane z oddalającej się Ziemi – przez kogoś innego. Patrzymy w gwiazdy, słuchamy kosmicznej ciszy. Dobrze pobyć w stanie nieważkości, nim znowu zderzymy się z grawitacją.

Dziesięć, dziewięć, osiem, siedem, sześć…

 

obsada: Grzegorz Falkowski, Vira Hres (Strefa WolnoSłowa), Michał Jarmicki, Natalia Łągiewczyk, Pavlo Luhovyi (Strefa WolnoSłowa), Maria Robaszkiewicz, Iryna Sylinnyk (Strefa WolnoSłowa)

 

reżyseria: Alicja Borkowska

tekst (na podstawie improwizacji aktorskich): Artur Pałyga

współpraca dramaturgiczna: Joanna Mueller, Igor Stokfiszewski

scenografia: Agata Skwarczyńska

współpraca kostiumograficzna: Alicja Kamaj

choreografia: Katarzyna Stefanowicz

muzyka: Ray Dickaty

inspicjentka i producentka: Magdalena Duszyńska-Sasin

współpraca producencka: Weronika Chinowska

-->