Majówka w Warszawie. Sprawdź, co czeka na Ciebie w Koneserze!

Świetne restauracje, doskonałe wystawy i niepowtarzalny klimat. Centrum Praskie Koneser, znajdujące się na warszawskiej Pradze, to fantastyczny wybór na długi weekend majowy w stolicy Polski. Post-industrialna architektura, w połączeniu z przepysznym jedzeniem sprawi, że pokochasz to miejsce. To naprawdę wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu wolnego – zarówno dla mieszkańców Warszawy, jak i dla turystów.

Początek maja to w Polsce tradycyjna Majówka, czyli długi weekend. Dwa następujące po sobie dni wolne – Święto Pracy (1 maja) i Święto Narodowe Trzeciego Maja (3 maja) stwarzają możliwość do wypoczynku, bez konieczności brania aż pięciu dni urlopu. Zwłaszcza że w tym roku te dni przypadają odpowiednio w poniedziałek i środę. Biorąc zatem zaledwie trzy dni wolnego (wtorek, czwartek, piątek), można uzyskać aż dziewięć dni bez konieczności pójścia do pracy! Brzmi zachęcająco?

Koneser od A do Z

Chcąc odwiedzić Warszawę, warto zacząć od wyboru dobrze skomunikowanej bazy wypadowej. Nieoczywistym, ale bardzo dobrym wyborem będzie Praga-Północ. To dzielnica, którą od Zamku Królewskiego – jednej z największych atrakcji turystycznych stolicy – dzieli jedynie przeprawa mostem Śląsko-Dąbrowskim. Znajduje się tam również klimatyczne Centrum Praskie Koneser. To wielofunkcyjna, zrewitalizowana przestrzeń byłej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”, w której mieści się niezwykle dobrze oceniany, trzygwiazdkowy hotel Warsaw Moxy Praga (9,2 na Booking.com!). A co najważniejsze podczas krótkiej wycieczki (nie tylko z innego państwa czy miasta, ale także innej części Warszawy), Centrum Praskie Koneser jest genialne skomunikowane – w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe, linia metra M2, a także kolej podmiejska i dalekobieżna (Dworzec Wschodni). To sprawia, że dojazd w każde miejsce i z każdego miejsca stolicy jest bardzo łatwy i szybki.

Muzea i galerie sztuki na start

Post-industrialna Praga-Północ to dziś serce odradzającej się, prawobrzeżnej części Warszawy. Historyczne, klimatyczne zabudowania przyciągają w to miejsce wielu artystów, którzy znajdują tutaj swoją inspirację. W Centrum Praskim Koneser, będącym prawdziwym hubem sztuki i mekką lokalny twórców można znaleźć zarówno autorskie galerie oraz pracownie, jak i muzea z dziełami światowej sławy artystów. Tutaj tworzy między innymi Marek Sułek – autor znanej serii „Praskie Aniołki”. To zlokalizowane na terenie całej dzielnicy pozytywne wizerunki aniołków. Podążanie ich śladem to świetny pomysł na poznanie okolicy. Inspiracji spacerowych jest zresztą znacznie więcej. W aplikacji GuideU dostępny jest spacer stworzony przez znanego popularyzatora wiedzy o Warszawie – Łukasza Ostoja-Kasprzyckiego, twórcę projektu PoWarszawsku, we współpracy z Centrum Praskim Koneser. Cyklicznie też odbywają się spacery, w których razem z gwiazdami związanymi z Warszawą varsavianista oprowadza po Pradze. Najbliższy już 20 maja, ale teraz wracamy do sztuki!

Centrum Praskie Koneser nie powstałoby, gdyby nie jego XIX-wieczna historia. W tym miejscu ponad 100 lat temu powstała Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser”, przez lata produkująca wyroby alkoholowe. Hołdem dla dziedzictwa tego miejsca jest działające w tym miejscu interaktywne Muzeum Polskiej Wódki. Jego zwiedzanie to unikatowe doświadczenie związane z poznaniem procesów produkcji rozmaitych trunków i polskich marek. Pełnoletni zwiedzający mogą również wziąć udział w degustacji (szczegóły można znaleźć na muzueumpolskiejwodki.pl).

Punktem obowiązkowym dla koneserów malarstwa jest z kolei Muzeum Sztuki Fantastycznej. Tam do 28 maja dostępna jest druga edycja entuzjastycznie przyjętej wystawy mistrzów surrealizmu i sztuki fantastycznej, którą latem ubiegłego roku odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób. Można na niej podziwiać dzieła Zdzisława Beksińskiego (jeden z najwybitniejszych twórców nurtu sztuki fantastycznej) czy Jerzego Dudy-Gracza (jego prace znajdują się w zbiorach najważniejszych muzeów w Polsce i za granicą, między innymi w Galerii Uffizi we Florencji czy w Muzeum Watykańskim).

Szeroką ofertę kulturalną Centrum Praskiego Koneser dopełniają Magic Mind Museum (muzeum iluzji), Galeria ToTuart, Dom ze Sztuką i Leonarda Art. Gallery, gdzie można podziwiać artystów tworzących w nurcie streetartu. Wielbiciele sztuki i fantastycznego designu będą również zachwyceni architekturą samego Centrum Praskiego Koneser – połączenia zrewitalizowanej post-industrialnej przestrzeni i nowoczesnych form, w scenerii wiosennej instalacji Jarosława Koziary. Tworzy je kilkadziesiąt lampionów-tulipanów, zapewniających niesamowity klimat.

Prawdziwa magia smaków

Po prawdziwej uczcie estetycznej, można nieźle zgłodnieć. Recepta jest bardzo prosta i pod ręką. Centrum Praskie Koneser to także prawdziwe zagłębie restauracyjne! Można tu znaleźć kilkanaście konceptów gastronomicznych z kuchnią z wielu zakątków świata. Gotowy na kulinarną podróż?

Koneser Grill – otwarta kuchnia z ogniem, rekomendowana w przewodniku Michelin

To miejsce dla prawdziwych koneserów doskonałego jedzenia, grilla, najwyższej jakości produktów i dobrego wina. Jego wyjątkową atrakcją jest otwarta kuchnia, dzięki której goście na żywo mogą zobaczyć pracę świetnych kucharzy. Najlepszą rekomendacją dla Koneser Grill jest obecność w kultowym przewodniku kulinarnym Michelin. To jedyna praska restauracja wyróżniona w ten sposób!

Concept Food & Wine – elegancja i niepowtarzalny wystrój

Restauracja, która jest częścią projektu Gama Concept. To miejsce może pochwalić się jedną z najlepszych kuchni w Warszawie, w stylu comfort food – jego specjalnością dania europejskie, jak i polskie w tradycyjnej odsłonie. A to wszystko w przepięknym, klimatycznym wnętrzu.

Bombaj Masala – prawdopodobnie najlepsza restauracja z kuchnią indyjską po prawej stronie Wisły

Orient na Twoim talerzu. Bombaj Masala Praga oferuje tradycyjną kuchnię indyjską w nowoczesnym wydaniu, w której znajdziesz bogactwo przypraw, aromatów i smaków. Ta kuchnia sprawdzi się doskonale na randkę, rodzinny obiad czy spotkanie biznesowe.

Setki Powodów

Świetne koktajle i doskonałe jedzenie. W jego menu znajdziecie kuchnię z pozycjami autorstwa Michała Brysia, klasyki polskich

AZIA Restaurants – największy wybór smaków Azji, jedyny na Pradze koreański grill

Tajlandia? Japonia? Chiny? A może jednak koreański grill? Nie wiesz na co się zdecydować? Najlepiej na… wszystko! Bo wszystko to nie tylko znajdziesz na trzech piętrach AZIA Restaurants, ale także doświadczysz najlepszych, tradycyjnych smaków Dalekiego Wschodu.

ORZO – zielona restauracja z doskonałym menu i placem zabaw dla dzieci

Połączenie ludzi, muzyki i natury przy stole pełnym pyszności. To miejsce naturalne w każdym wymiarze: atmosfery, przyrody i kuchni. Tutaj każdy czują się swobodnie i może doświadczyć uczty opartej na naturalnych składnikach. Tu spróbujesz między innymi legendarnych burgerów, pysznych pizz i świeżych past.

Spółdzielnia.Koneser – casualowa przestrzeń i pyszne jedzenie

To koncept, w którym można znaleźć dania kuchni europejskiej i amerykańskiej, dobrze zaopatrzony bar, a przede wszystkim niepowtarzalną, luźną atmosferę, na którą składają się niezobowiązujący wystrój i uśmiechnięta załoga.

BOSKA Woda i Zagroda – najwyższej jakości ryby, owoce morza i mięsa

Mięso, ryby i owoce morza. Śledź pod pierzynką, grillowany sandacz, a może mule w białym winie? To wszystko serwuje BOSKA Woda i Zagroda. No właśnie – dlatego nie może zabraknąć w tej restauracji też mięsnych smakołyków najwyższej jakości!

Freya Cafe & Deli – lokalna przystań dla wegan i wegetarian

Freya, kierując się misją korzystania z lokalnych i sezonowych produktów oraz wizją zero waste, oferuje wspaniałe doświadczenie kuchni roślinnej i wegetariańskiej. Pyszności!

Kawa i desery

Rozpoczęcie dnia filiżanką kawy? Nic piękniejszego! Zwłaszcza w towarzystwie słodkości. W Centrum Praskim Koneser najlepsze napary i desery znajdziecie w kultowej Pijalni Czekolady E. Wedel i klimatycznej Columbus Coffee.

Na wieczór – coś mocniejszego!

Centrum Praskie Koneser, powstałe w miejscu dawnej Wytwórni Wódek „Koneser”, nie zapomina o swoich korzeniach. Miłośnicy koktajli będą zachwyceni wizytą w ¾ Koneser Bar. Oprócz bogatego wyboru trunków, to miejsce dysponuje tarasem, z którego rozpościera się wspaniały widok na panoramę miasta. Równie pyszne napoje wyskokowe znajdziecie w otwartym całą dobę Moxy Bar, znajdującym się w energetycznym lobby Hotelu Moxy Warsaw Praga.

A menu wszystkich tych miejsc można znaleźć w jednym miejscu – na konesersmakuje.pl. Z kolei harmonogram wydarzeń odbywających się w Centrum Praskim Koneser dostępny jest na koneser.eu i w mediach społecznościowych Centrum Praskiego Koneser.

Zdjęcia: Materiały prasowe 

-->