Lado w Mieście 2019 vol.3 – Riverloam Trio + Miasto, Masa, Maszyna

Pora na kolejny koncert z cyklu Lado w Mieście, któremu w tym roku patronuje Aktivist. Po raz trzeci w tym sezonie widzimy się w czwartek nad Wisłą!

W 2019 roku wakacyjne czwartkowe wieczory spędzimy na Placu Zabaw, oglądając koncerty przeróżnych wykonawców z Polski i reszty świata. W programie, tradycyjnie już, pełna rozpiętość stylistyczna i geograficzna — saharyjski rock, rosyjskie post techno, litewskie pieśni ludowe, chasydzki free jazz czy rap z Raszyna.

Podczas trzeciego koncertu cyklu zagrają  dla nas:

Riverloam Trio powstało w 2010 roku. Zespół zawiązał się z inicjatywy saksofonisty i kompozytora muzyki filmowej Mikołaj Trzaski. Współtworzą go dwaj znamienici przedstawiciele brytyjskiej sceny jazzowej, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki improwizowanej. Koncertując od wielu lat, nagrali w trio trzy albumy: “Riverloam Trio” wydaną przez wydawnictwo NoBusiness, “Inem Gortn” w FMR Records oraz “Live At Alchemia” w Kilogram Records. Ta ostatnia znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2018 roku wg najpopularniejszego na świecie jazzowego portalu All About Jazz.

Muzyka Riverloam udowadnia, że jazz jest wciąż źródłem wielu inspiracji i ciągle się rozwija, penetrując nowe obszary muzyki. Trio łączy rozmaite tradycje: jazzu tradycyjnego, sonorystyki, a także klasycznej muzyki współczesnej. Na styku tych stylów członkowie grupy kreują intymny i złożony świat wyobraźni. Główną koncepcją zespołu jest tworzenie na żywo kompozycji układających się w dialog akustycznych instrumentów. Podczas improwizacji muzycy przyjmują różne rodzaje narracji – od roli akompaniatorów, budujących poszczególnie skomplikowane struktury kompozycyjne, po role solistów. Dzięki poszukiwaniom współbrzmień, zatracają się granice pomiędzy brzmieniami instrumentów. Zaskakująca jest również ekspresja tria – dynamika oscyluje pomiędzy bardzo delikatnymi detalami aż po silne, niemal rockowe akcenty. Wszystkich muzyków grupy łączy wspólna cecha – każdy stworzył własny język wyrazu, wykorzystując go w improwizacji i pomimo, że skład instrumentalny jest w całości tradycyjny i akustyczny, to muzyka tria brzmi bardzo współcześnie.

Mark Sanders – super aktywny i ceniony perkusista brytyjskiej sceny jazzowej. Od połowy lat 90. występuje i nagrywa z takimi muzykami, jak: Steve Beresford, Georg Graewe, Paul Rogers, Bill Laswell, Dudu Pukwana, Evan Parker czy London Improvisers Orchestra. Jest profesorem improwizacji w Royal Academy of Arts.

Olie Brice – jazzowy improwizator, którego odwiecznym marzeniem było grać na kontrabasie. Znany ze współpracy z takimi muzykami jak Evan Parker, Paul Dunmall, Mark Sanders czy Steve Noble. Gra muzykę klezmerską oraz bałkańską. Obecnie muzykuje z takimi zespołami jak „Oi Va Voi”, „Shekoyakh”, „The Magic Trombolinos”.

Mikołaj Trzaska – urodzony w Gdańsku saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor, w latach 1988- 91 studiował sztuki piękne. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości – oraz Łoskotu. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami. Akompaniował także poetom – Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in. Łoskotu czy Shofar wykonującego muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu, współpracując z tuzami światowej wolnej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Evanem Parkerem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Clementine Gasser, Johnem Tchikai. Od kilku lat zajmuje się komponowaniem muzyki do filmów Wojciecha Smarzowskiego.

Miasto, Masa, Maszyna

To krakowsko-śląsko-warszawskie trio improwizujące, znane z całonocnych tanecznych live-setów.

 

-->