„Kolor Snu” – wywiad Ms. Obsession

ms obsession teledysk

Ms. Obsession zaprezentowała klip do ostatniego singla ze swojej debiutanckiej płyty „Manekin”. To jeden z najlepszych polskich klipów, jakie miały premierę w ostatnich miesiącach. Pogadaliśmy z Ms. Obsession o tym skąd pomysł na taką formułę i co kryję za utworem.

Ms. Obsession „Bramy Snu”

Chyba nie mogłaś lepiej trafić z premierą. „Bramy Snu” to utwór o depresji, a tymczasem jesień i
sytuacja na świecie nie sprzyjają niestety pozytywnym nastrojom…

Temat depresji dla osoby nią dotkniętą jest niezależny od pogody, czy ogólnie panującej aury. W takim stanie nawet najcieplejszy, najbarwniejszy wiosenny dzień nie ma wpływu na samopoczucie. Być może nawet jego piękno wywołuje jeszcze większy wewnętrzny zgrzyt. Oczywiście izolacja, strach, utrata pracy mogą i zapewne przyczyniają się do pogorszenia stanu psychicznego wielu osób, ale już na długo przed pandemią obserwowałam jak ludzie z różnych środowisk, w różnym wieku przyznają się do tego, że są lub byli na środkach antydepresyjnych, bo bez nich nie potrafią funkcjonować. To zjawisko niezwykle rozpowszechnione, rozprzestrzeniające się w ogromnym tempie, choć dla wielu osób wciąż funkcjonujące jako wstydliwe tabu. Myślę, że warto się nad tym jak najszybciej pochylić, jak najwięcej o tym mówić i starać się dotrzeć do powodów tej sytuacji, żeby móc jej przeciwdziałać.

Dlaczego błękit? To dla Ciebie kolor depresji?

Ten utwór od zawsze kojarzył mi się z zimnem, surowym morskim krajobrazem, głębokim kobaltem. Tak go widzę. Czy jest kolorem depresji – niekoniecznie, ale jest dla mnie symbolicznym kolorem snu, niedopowiedzenia, tajemnicy, a w takim właśnie onirycznym klimacie utrzymany jest i tekst i obraz.

ms obsession wywiad

Gdzie nakręciłaś taki doskonały teledysk? Skąd w ogóle pomysł na taki scenariusz?

Za scenariusz odpowiada Olga Czyżykiewicz, myślę, że osoba znana w kręgu osób interesujących się polskimi klipami. Ciężko mi sobie wyobrazić piękniejszy obraz do tego utworu, dlatego bardzo się cieszę, że intuicja pokierowała mnie w jej ręce. Wideo kręciliśmy pod Warszawą w Państwowej Szkole Sztuki Cyrkowej w Julinku. Dyrektor szkoły – Wojciech Kowalczyk zaoferował nam nie tylko to miejsce ale też uczniów szkoły – akrobatów, którzy zgodzili się wystąpić w teledysku. Jestem im wszystkim bardzo wdzięczna za udział w tym projekcie.

Za produkcję utworu odpowiada ka-meal. Nagrałaś świetny #hot16challenge, może pora na utwór hip-hopowy, albo jakiś featuring?

Jakieś dwa lata temu nagrałam kawałek z Rasem i En2akiem pt. „Inne światy”, także takie połączenia nie są mi obce. Rap to jednak poważne wyzwanie – ma dla mnie sens wtedy, gdy wiąże się z naprawdę świetnymi skillsami. #Hot16challenge to akcja, którą chciałam potraktować zgodnie z jego pierwotnym założeniem – miał być rap, więc zrobiłam tyle ile mogłam, żeby odpowiedzieć na to zgodnie z konwencją – wielu osobom się to spodobało i chcieli więcej, także nie wykluczam, że rap przewinie się jeszcze przez moją twórczość.

„Bramy Snu” to ostatni singiel z Twojej debiutanckiej płyty. Czy masz w planach kolejny materiał?

Pracuję nad nowymi rzeczami, pomysłów nie brakuje. Mam nadzieję podzielić się nowościami w 2021 roku. Będzie z pewnością różnorodnie!

-->