Jazzowe emocje – 9. Lublin Jazz Festiwal

Festiwal prezentuje najciekawszych przedstawicieli polskiej i światowej sceny jazzowej. W tym roku wystąpią m.in. niepokorny Melt Yourself Down z Wielkiej Brytanii, jeden z najwybitniejszych, amerykańskich saksofonistów Chris Potter czy wybitny perkusista Louis Moholo wraz ze swym kwartetem.

Specjalnym projektem festiwalu będzie koncert New Polish Jazztet, w czasie którego międzynarodowy skład muzyków młodego pokolenia z Maciejem Obarą na czele zreinterpretuje płytę „Polish Jazz Quartet”, której liderami byli Wojciech Karolak i Jan „Ptaszyn” Wróblewski. Już po raz trzeci w ramach „Jazzu w mieście” odbędą się też bezpłatne koncerty w różnych miejscach Lublina.

Flue (PL)

Zespół powstał jako efekt wcześniejszej współpracy sesyjnej muzyków: Marcina Przeplasko a.k.a DJ Plash, Piotra Bolanowskiego a.k.a. Bolan, Grzegorza Sipiory oraz Damiana Niewińskiego. Połączenie czterech całkiem różnych osobowości poruszających się swobodnie w różnorodnej stylistyce dało mieszankę wybuchową, której owocem jest autorski materiał, nawiązujący stylistycznie do muzyki lat 70.-80. XX wieku (brudny funk, jazz, hip hop, disco) i − poprzez zespolenie instrumentów klawiszowych, basu, perkusji, padów perkusyjnych, gramofonów oraz samplera − oscylujący w efekcie pomiędzy oldschoolem a nowoczesnością.

Melt Yourself Down (UK)

Jeden z najbardziej elektryzujących fenomenów brytyjskiej sceny muzycznej, który w Polsce wystąpi po raz pierwszy. Melt Yourself Down to przede wszystkim dzikość, energia i drapieżność wyrażająca się choćby w brzmieniu gitary basowej Ruth Goller i świetnych wokalizach Kashal Gaya, śpiewanych nie tylko w języku angielskim. Cechuje ich też nieprzewidywalność oraz swobodne przemieszczanie się wśród rozmaitych stylistyk: od rockowej awangardy, free jazzu, syntezatorowej elektroniki, różnych odmian muzyki afrykańskiej, aż po arabskie wpływy.

Sudoku Killer (IT/FR)

Członkowie zespołu mają wspólną historię doświadczeń muzycznych: począwszy od jazzu, przez rock, do muzyki eksperymentalnej. Ich pierwszy album „Sudoku Killer” wydany w 2010 r. doskonale przyjęty w kraju i za granicą dał im opinię zespołu ambitnego i nieprzewidywalnego. Ich najnowszy album „Infanticide” kilka dni po wydaniu został uznany najlepszym albumem jazzowym we Włoszech, a frontmanka Caterina Palazzi najlepszą kompozytorką oraz jedną z najbardziej obiecujących talentów ostatnich lat. To pierwsza wizyta tego zespołu w Polsce.

Aga Derlak Trio (PL)

Aga Derlak jest laureatką Fryderyka 2016 w kategorii Jazz: Fonograficzny Debiut Roku. Jej trio powstało w 2013 r. Wszyscy muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Wykonują autorskie kompozycje, które są wypadkową licznych inspiracji oraz własnych doświadczeń muzycznych. Właśnie ukazał się najnowszy album zespołu. W ramach festiwalowego koncertu Aga Derlak i kontrabasista Tymon Trąbczyński wystąpią z gościem specjalnym na perkusji, Łukaszem Żytą.

Chris Potter Quartet (US/CA)

Chris Potter to światowej sławy solista i kompozytor, jeden z najwybitniejszych saksofonistów swojej generacji. Magazyn DownBeat nazwał go „najczęściej studiowanym (i kopiowanym) saksofonistą na ziemi.” Na podstawie opinii czytelników tego magazynu w głosowaniu Readers Poll 2008 wyprzedza go tylko wielki Sonny Rollins. Dave Liebman nazywa go jednym z najlepszych muzyków wszech czasów. Nagrywał z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi: Herbie Hancockiem, Johnem Scofieldem, Davem Douglasem, Rayem Brownem.

Viktor Tóth Tercett (HU/SK)

Tercet, prowadzony przez Viktora Tótha na saksofonie, powstał w 2004 r. Gra napisane przez lidera kompozycje, które utrzymują się na pograniczu pieczołowicie skomponowanych fragmentów i wolnej improwizacji. Jego utwory są zapisywane tak, by wywołać specyficzną energię w danym momencie. „Viktor Tóth jest jednym z najbardziej utalentowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia na Węgrzech”, napisano w prasie po wydaniu w 2007 r. płyty „Climbing with Mountains”, która wygrała nagrodę za najlepszy album jazzowy tego roku.

New Polish Jazztet (PL/DK)

Do interpretacji płyty „Polish Jazz Quartet” organizatorzy zaprosili międzynarodowy skład muzyków młodego pokolenia. Materiał wydany w 1965 r., którego liderami byli Wojciech Karolak i Jan „Ptaszyn” Wróblewski, utrzymany w stylistyce hard bopu, zachwyca pomysłami kompozytorskimi, świetnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi i finezyjnymi improwizacjami. Swoje nowe, muzyczne spojrzenie na tę płytę zaprezentują Maciej Obara, Max Mucha, Kuba Więcek, Michał Miśkiewicz, Dominik Wania i Samuel Blaser.

Louis Moholo-Moholo “4 Blokes” (ZA/UK)

Elektryzujące występy na żywo Moholo-Moholo nadal wykazują tę samą bezkompromisową kreatywność, dzięki której perkusista Louis Moholo zyskał miano jednej z przełomowych postaci sceny muzycznej ostatniego półwiecza. W skład jego niezrównanego kwartetu wchodzą najlepsi, rozchwytywani muzycy: saksofonista Jason Yarde, kontrabasista John Edwards i pianista Alexander Hawkins.

Program koncertów

21.04 / piątek
* bilet na cały dzień: 50/70 zł

godz. 19.00 – Flue * Centrum Kultury w Lublinie / Sala Widowiskowa
godz. 20.30 – Melt Yoursef Down * Centrum Kultury w Lublinie / Sala Widowiskowa
godz. 22.00 – Sudoku Killer * Centrum Kultury w Lublinie / Piwnice CK / bilet: 30 zł

22.04 / sobota

* bilet na cały dzień: 80 zł
godz. 18.30 – Aga Derlak Trio * Centrum Kultury w Lublinie / Sala Widowiskowa
godz. 20.00 – Chris Potter Quartet * Centrum Kultury w Lublinie / Sala Widowiskowa
godz. 22.00 – Viktor Tóth Tercett * Centrum Kultury w Lublinie / Piwnice CK / bilet: 30 zł

23.04 / niedziela

* bilet na cały dzień: 70 zł
godz. 19.00 – New Polish Jazztet * Centrum Kultury w Lublinie / Sala Widowiskowa
godz. 21.00 – Louis Moholo-Moholo „4Blokes” * Centrum Kultury w Lublinie / Sala Widowiskowa

Więcej o imprezach towarzyszących oraz o projekcie Jazz w mieście, który odbędzie się od 24 -29.04 czytaj na www.lublinjazz.pl

BILETY:
Kasa Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12
Rezerwacje biletów: tel. 81 466 61 40 / kasa@ck.lublin.pl
kasa czynna: pon.-pt. 10.00-19.00 oraz na 1 godz. przed koncertami

 

678 komentarzy

Dodaj komentarz

-->