Jakie lektury szkolne czytają Brodka, Wieniawa i Urbańska?

julia wieniawa lektury

Królewna kocha smoka na Tik-Toku, czyli Brodka, Wieniawa i Urbańska uwspółcześniają klasyczną literaturę w podcastach z Lekturami 2.0

Lektury 2.0 – Brodka, Wieniawa i Urbańska

Gdzie i jak tworzyliby klasycy polskiej literatury, gdyby żyli współcześnie? Czy Maria Pawlikowska – Jasnorzewska głosiłaby idee feministyczne, a Bolesław Leśmian bawił się słowem na Tik-Toku? Czy Adam Mickiewicz pisałby teksty do alternatywnych ballad, by później udostępnić je na platformie audio? W drugim sezonie podcastów Allegro Lektury 2.0 aż sześć muzycznych gwiazd: Brodka, Julia Wieniawa, Natalia Szroeder, Smolasty, Miuosh i Natasza Urbańska udowadnia, że przekaz drzemiący w twórczości mistrzów wcale nie traci na aktualności.

Choć lektury szkolne często kojarzą się z archaizmem i oderwaniem od współczesnych realiów, Allegro razem ze Storia by Abstra postanowiło zadać kłam tym przekonaniom. Projekt Lektury 2.0 na nowo odkrywa literaturę, opowiadając klasyczne historie językiem ludzi żyjących w erze social mediów. To podejście pozwala odkryć dzieła mistrzów na nowo, tym bardziej, że w twórczym procesie maczają palce gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

Jesteście gotowi? No to wypływamy na niezbadane wody jeziora Świteź w romantyczny świat Adama Mickiewicza. Tam to, co noc spotykał się dzielny młodzieniec z piękną dziewczyną. Przysięgali sobie miłość po grób, nieskończone zachwyty i wieczne szczęście. Ale, że “on i ona równa się wielka, nieskończona miłość”, to chyba nie wierzycie, nie? Przecież nie jesteście dzieci… – tymi słowami Amator wspomnień (narrator) wprowadza w świat bohaterów wiersza Adama Mickiewicza.

Julia Wieniawa sięgnęła po mickiewiczowską „Świteziankę”, nadając temu klasycznemu romansowi nutę nieoczywistości. Idolka młodzieży wyśpiewała pełen niepewności tekst o miłosnym trójkącie, przy okazji go uwspółcześniając. Dalej czekają słuchaczy kolejne muzyczne perełki. Brodka zinterpretowała utwór Bolesława Leśmiana o królewnie i smoku. Wiersz “Gad” w wykonaniu artystki stał się seksowny i wprost hipnotyzująco mroczny, a aranżacja producenta 1988 sprawiła, że piosenka mogłaby spokojnie zaistnieć na niejednej alternatywnej imprezie. Natalia Szroeder nagrała swoją interpretację „Modlitwy” Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej. Wokalistka odcisnęła na utworze feministyczny, wyrazisty rys, wpisujący się w nastroje, którymi współcześnie tętni świat. Smolasty w “Lubię, kiedy kobieta…” do tekstu wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera opowiedział przepiękny erotyk, rozgrzewając skutecznie serca i… ciała słuchaczy. Miuosh pokazał poezję Cypriana Kamila Norwida w wersji rap. Dla publiczności ceniącej ten gatunek muzyki za swoiste “nieokrzesanie”, poetyckie strofy mogą być zaskoczeniem. Na szczęście pozytywnym. Ostatnią artystką, która wzięła udział w drugim sezonie projektu Lektury 2.0 jest Natasza Urbańska. Aktorka i piosenkarka zinterpretowała “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

-->