Islandzki bezkres uchwycony został w kolekcji polskiej marki Synthetic. Islandia – kraj wielkich, nieograniczonych przestrzeni, wiecznego wiatru i surowości ziemi powstałej z wulkanów i lodowców. Chłodne barwy i tekstury tej intrygującej wyspy stały się główną inspiracją kolekcji Synthetic100%natural: apeiron.
W nawiązaniu do filozoficznego pojęcia bezkresu – apeiron symbolizuje pramaterię w nieustannym ruchu, co w pełni oddaje ideę tej kolekcji. Efektem półrocznej pracy jest linia, która zachowuje minimalistyczną estetykę, a jednocześnie przekazuje esencję inspiracji płynących z Islandii.
Najnowsza kolekcja jesień/zima 2024 obejmuje 33 projekty. Wśród nich znajdują się zdobione sygnetem marki bluzy, spodnie oraz wełniany ciepły płaszcz z chroniącą przed wiatrem podszewką. Codzienne projekty uzupełnia wieczorowy garnitur – kamizelka i spodnie Perseidy, wykonane z materiałów o połączonych strukturach. Główna tkanina, ozdobiona czarnymi kryształkami, kontrastuje z gładką, klasyczną powierzchnią, tworząc unikalny efekt na specjalne okazje. W kolekcji pojawiły się również sukienki oraz wykonana z dwóch rodzajów materiałów wiskozowych marynarka.
Wszystkie projekty powstały z certyfikowanych, produkowanych w Unii Europejskiej materiałów. Selektywnie dobrane tkaniny i dzianiny wyróżniają się nietypową teksturą i funkcjonalnością. Wśród projektów znaleźć można spodnie wykonane z wysokogatunkowej tkaniny softshell o teksturze skóry czy kamizelkę z ekskluzywnej tkaniny lyocell.
Synthetic to marka ze Śląska, która od dekady balansuje na styku różnych dziedzin sztuki, łącząc w swoich projektach lokalność, rzemiosło i ekologię z uniseksowym krojem. Charakterystyczne dla marki czarne stylizacje to połączenie wygody z autorskim, minimalistycznym wzornictwem. Zaprojektowane przez Katarzynę Łozicką-Matkowską ubrania wpisują się w filozofię mody kapsułowej, oferując uniwersalne i ponadczasowe kroje. Dodatkowo uniseksowy charakter projektów marki stanowi krok w stronę bardziej inkluzywnej mody, otwartej na wszystkich.
Zdjęcia: Michał Patycki