Filmowo-serialowy zawrót głowy

Złoty Niedźwiedź Berlinale 2020 i najbardziej przerażający film w historii festiwalu w Wenecji. Tytuły przedpremierowe i niedostępne w polskiej dystrybucji. Warsztaty z łódzkimi ekspertami czy sekcja Cinematic VR w ramach projektu Akcja Edukacja – oto szczegóły repertuaru 11. Festiwalu Kamera Akcja. Znany jest też już pełny program oraz goście pierwszego w Polsce wydarzenia branżowego o serialach – Serio Pro.

Festiwal Kamera Akcja 2020

Program Festiwalu Kamera Akcja to co roku okazja do obejrzenia filmowych hitów nagradzanych podczas najważniejszych festiwali, m.in. w Wenecji czy Berlinie. Podczas najbliższej edycji wyjątkowe tytuły będą czekać na widzów nie tylko na kinowym ekranie, ale i na festiwalowej platformie VOD. – Staramy się nie zawodzić naszych fanów i jak zwykle przygotowaliśmy wiele pokazów przedpremierowych oraz tytułów niedostępnych w polskiej dystrybucji – mówi Przemek Glajzner, dyrektor Festiwalu Kamera Akcja. – Na FKA zobaczyć będzie można chociażby nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem w Berlinie film Mohammada Rasoulofa „Zło nie istnieje”, a także okrzyknięty najbardziej przerażającym filmem festiwalu w Wenecji „The „Nightingale” Jennifer Kent ze zdjęciami Radka Ładczuka – dodaje Glajzner.W programie znalazł się także m.in. obraz Vadima Perelmana „Persian Lessons”, który był hitem tegorocznego Berlinale, a do kin trafi dopiero w grudniu. W ramach sekcji “Krytyczne premiery” będzie można również zobaczyć „Sole”, debiut fabularny Carla Sironiego, którego współproducentem jest łódzkie studio Lava Films. Z Wenecji przyjedzie na FKA francuski film „Tylko zwierzęta nie błądzą” Dominika Molla, który rywalizował w festiwalowym konkursie Giornate degli Autori z „Bożym Ciałem” Jana Komasy. W programie również najnowsza produkcja wielokrotnie nagradzanego za „Cichą noc” Piotra Domalewskiego. „Jak najdalej stąd” to mieszanka współczesnego kina moralnego niepokoju oraz filmu drogi. 

Kamera Akcja 2020
Trwa sprzedaż karnetów festiwalowych, zarówno w wersji offline, umożliwiających uczestnictwo w projekcjach w Kinie Szpulka w Łódzkim Domu Kultury, jak i karnetów online, dzięki którym w wydarzeniach festiwalowych będzie można uczestniczyć z dowolnego miejsca. Szczegóły na www.kameraakcja.com.pl, a pula karnetów w promocyjnych cenach jest w przedsprzedaży tylko do 18 września.

Łódzcy twórcy światowej sławy

Druga edycja projektu Akcja Edukacja, który odbywa się w czasie FKA, udowodni, jak wartościowe w branży kreatywnej jest wszechstronne wykształcenie filmowe. Swoją wiedzą idoświadczeniem w ramach bezpłatnych wydarzeń online podzielą się łódzcy twórcy, którzy na co dzień budują Łódź Filmową. Widzowie spotkają się z Ewą Puszczyńską i Mariuszem Wilczyńskim, którzy opowiedzą o wieloletnim procesie powstawania filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, a także będą mogli wziąć udział w case study dotyczącym sztuki operatorskiej z Radosławem Ładczukiem. Film Andrzeja Wajdy „Popiół i diament” będzie kanwą do poznania metod analizy filmowej z Kamilą Żyto, filmoznawczynią UŁ, a bohaterem sekcji Filmoznawca-filmowiec będzie Michał Biegański, który podczas wydarzenia zaprezentuje swój film “Blisko”. W programie Akcji Edukacji jest również spotkanie z Michałem Pabisiem-Orzeszyną o jego najnowszej książce („Zwrot historyczny w badaniach filmoznawczych”, WUŁ 2020), pokaz filmu „Family²”, nagrodzonego studenckim Oscarem filmu Yifan Sun, studentki ze Szkoły Filmowej w Łodzi, a także sekcja Cinematic VR, w ramach której widzowie będą mogli wziąć udział w wyjątkowych pokazach VR wyprodukowanych przez Laboratorium Narracji Wizualnych: vnLab, działającym przy Szkole Filmowej w Łodzi.

Branżowo o serialach

Znany jest już program Serio Pro, pierwszego w Polsce wydarzenia branżowego skupionego na rynku seriali premium. W czasie dwudniowej imprezy (15–16.10) spotkają się twórcy najlepszych polskich seriali – „Wataha”, „Ślepnąc od świateł”, „W głębi lasu” czy „Kruk. Szepty słychać po zmroku”. To nowy projekt Festiwalu Kamera Akcja, stworzony z myślą o branży i fanach seriali, jako przestrzeń wymiany doświadczeń i dyskusji o produkcji, promocji i dystrybucji seriali. Wśród gości, którzy wezmą udział w rozmowach, poprowadzą warsztaty lub będą ekspertami round table, znaleźli się m.in. Łukasz Dzięcioł, Maciej Kubicki, Anna Różalska, Agnieszka Smoczyńska, Łukasz Targosz czy Marta Szymanek. – Z uwagi na pandemię zdecydowaliśmy się na formę online, z tego samego powodu akredytacje branżowe są bezpłatne. Tym, którzy marzą o wielkim kroku w świat seriali ułatwiamy zdobyć branżową wiedzę – mówi Natalia Drańczuk, producentka Serio Pro. Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie  www.serio.pro

Dostępny jest już harmonogram godzinowy Festiwalu Kamera Akcja

Aktivist jest jednym z patronów medialnych imprezy.

-->