„Dobrzy” bohaterowie filmów o superbohaterach bardziej brutalni od złoczyńców, z którymi walczą!

Średnio zwracamy uwagę na to ile krwi leje się w popularnych produkcjach o superbohaterach, ale wyobraźcie sobie, że są ludzie, którzy zadali sobie trud przeanalizowania tematu pod kątem naukowym!

Podczas niedawnej konferencji American Academy of Pediatrics przedstawiono bardzo ciekawe wyniki badań. Naukowcy przeanalizowali 10 filmów wyprodukowanych w latach 2015 oraz 2016. Po podliczeniu liczby aktów przemocy w badanych filmach okazało się, że „dobrzy” bohaterowie, którym kibicują widzowie, dopuszczają się o wiele większej ilości brutalnych zachowań niż ich przeciwnicy!

Doliczono się średnio 23 brutalnych zachowań na godzinę filmu po stronie „dobrych” i 18 analogicznych zachowań po stronie „złych” bohaterów. Okazuje się też, że to panowie są brutalniejsi od pań. Męski superbohater robi komuś krzywdę średnio 34 razy na godzinę filmu, a superbohaterka już tylko 7 razy.

Naukowcy zadali sobie nawet trud dokładnego podzielenia aktów przemocy według ich rodzaju. W badanych filmach na kontach superbohaterów odnotowano 1 021 walk wręcz, 659 użyć broni, 199 zniszczeń mienia, 168 morderstw oraz 144 aktów znęcania się lub tortur. Dla porównania przeciwnicy kinowych idoli dopuścili się w tym samym czasie 604 użyć broni, 599 walk, 237 aktów znęcania się lub tortur, 191 zniszczeń mienia oraz 93 morderstw.

Z pełnymi wynikami badań oraz opiniami ekspertów możecie zapoznać się TU.

-->