„Bieguni” Olgi Tokarczuk w Teatrze Powszechnym – premiera 30 stycznia!

bieguni spektakl

Już 30 stycznia 2021 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu „Bieguni”
w reżyserii Michała Zadary, na podstawie powieści Olgi Tokarczuk. Premiera będzie transmitowana online na platformie VOD Teatru Powszechnego. Miesiąc temu, 5 grudnia, odbył się pokaz work in progress spektaklu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

“Bieguni” Teatr Powszechny

Książka „Bieguni” Olgi Tokarczuk zdobyła literacką Nagrodę Nike oraz Międzynarodową Nagrodę Bookera. To zbiór pozornie niezwiązanych ze sobą opowieści, historycznych i współczesnych. Noblistka obserwuje w „Biegunach” zarówno ludzi w ruchu, jak i ludzi dążących do unieruchomienia życia przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał. 

 

Michał Zadara, laureat paszportu „Polityki” oraz Nagrody im. Konrada Swinarskiego, odnajduje w „Biegunach” innowacyjny sposób opowiadania, opisujący doświadczenie ludzkie w sposób autentyczny.

bieguni teatr powszechny

fot. Krzysztof Bieliński

„Olga Tokarczuk opisuje proces poszukiwania sensu życia – mówi reżyser. Sens ten pojawia się na chwilę, potem znika i ponownie toniemy w chaosie. Tęsknota za sensem prowadzi nas dalej przez chaos, z nadzieją, że gdzieś, na końcu pielgrzymki, znajdziemy odpowiedzi”.

bieguni teatr powszechny

fot. Krzysztof Bieliński

W ostatnich latach Michał Zadara interpretował dzieła klasycznych autorów: Mickiewicza, Sofoklesa, Eurypidesa, Słowackiego, Brechta. – „Książki Olgi Tokarczuk to rodząca się przed naszymi oczami nowa klasyka nowej epoki – świata, który na dobre już odmówił nam spójności. I ta spójność już nawet nie jest przedmiotem tęsknoty; oswajamy się z rozpadem” – dodaje reżyser. 

„Bieguni” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk
premiera spektaklu w Teatrze Powszechnym w Warszawie (Scena Duża):
30 stycznia 2021 r.
transmisja online na platformie VOD: www.vod.powszechny.com

bieguni teatr powszechny

fot. Krzysztof Bieliński

 

reżyseria: Michał Zadara

adaptacja: Michał Zadara, Barbara Wysocka

scenografia: Robert Rumas

projekcje wideo: Artur Sienicki, Michał Zadara, Barbara Wysocka

kostiumy: Julia Kornacka i Kornelia Dzikowska

reżyseria światła: Michał Zadara

asystenci reżysera: Karolina Pawłoś oraz Maksymilian Nowak (Wydział Reżyserii AT w Warszawie)

inspicjentka: Iza Stolarska

obsada: Sylwia Achu (gościnnie, Akademia Teatralna w Warszawie), Arkadiusz Brykalski, Mamadou Góo Bâ, Wiktor Loga-Skarczewski, Karina Seweryn, Ewa Skibińska, Barbara Wysocka.

koprodukcja: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie.

-->