16. Warszawski Przegląd Filmów Górskich startuje już za moment

16. Warszawski Przegląd Filmów Górskich, jest unikalną okazją do obejrzenia w Warszawie najnowszych i najciekawszych produkcji górskich.

Podczas edycji 2019 królować będą filmy koncentrujące się na alpinizmie, w różnych jego odmianach. Ekstremalna wspinaczka skalna, wspinanie w lodzie, a także himalaizm letni i zimowy. Tu wypada wymienić choćby głośny, zdobywający międzynarodowe laury film Darka Załuskiego „Ostatnia góra” o ostatniej wyprawie zimowej na K2. Nie zabraknie filmów o innych sportach ekstremalnych, takich jak kajakarstwo górskie, czy nowatorskie wyczyny na desce surfingowej ślizgającej się po linie zawieszonej nad przepaścistym kanionem. Będziemy też mogli obejrzeć film z pionierskiego trawersu Islandii boso.

Cennym uzupełnieniem repertuaru filmowego są prezentacje na żywo znanych himalaistów i filmowców. Możemy bezpośrednio dowiedzieć się o aktualnych w himalaizmie trendach, a także powspominać stare dobre czasy, gdy Polacy odnosili spektakularne sukcesy choćby w himalaizmie zimowym. Wśród tych prezentacji dwie zasługują na szczególną uwagę.  Eliza Kubarska będzie relacjonowała niedawną himalajską wyprawę ze zdobywcą Złotego Czekana, Dimitrim Gołowczenką.

Innym niepowtarzalnym doświadczeniem będzie zarejestrowana prezentacja zmarłego w tym roku znanego himalaisty Bogdana Jankowskiego, uczestnika wielu historycznych wypraw Polaków w góry najwyższe, jak choćby zimą na Everest. Odwiedzi nas też Aleksander Lwow, niegdyś należący do ścisłej czołówki polskich alpinistów, niegdyś partner Macieja Berbeki  podczas słynnego ataku zimą na Broad Peak.  A poza tym będziemy mogli spotkać się z coraz głośniejszymi postaciami z młodszej generacji wspinaczy, jak Magdalena Gorzkowska, Jacek Matuszek, Łukasz Kocewiak czy Jarosław Gawrysiak. 

Program projekcji uzupełnią spotkania z autorami książek, a będą wśród nich znane i lubiane postacie: Anna Czerwińska, Anna Kamińska, Marek Konecki czy Leszek Cichy.

16. Warszawski Przegląd Filmów Górskich
12.12.2019 Prolog,
13-15.12.2019 Część główna
Kino Wisła (Pl. Wilsona 2)

Więcej informacji na stronie przeglądu: www.wpfg.pl

EVENT FB

-->