„Zamknij się” 4. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej

Wszyscy znamy doskonale to uczucie, kiedy ktoś do nas mówi, a my tylko przebieramy nóżkami, żeby jednym susem wbić się w chwilę ciszy i powiedzieć swoje. W tym roku podczas 4. Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej organizowanego przez Stowarzyszenie Dziki Bez otworzy się zarówno przestrzeń do rozmowy, jak i do zamknięcia się. A wszystko na Otwartym Jazdowie od 20 do 26 października.

Festiwal od 4 lat zaprasza ludzi w różnym wieku do eksperymentowania i poszukiwania. Zachęca do mędrkowania i główkowania, prowokuje do oderwania się od codzienności i zanurzenia się w abstrakcji. Myślenie i ciekawość jest sposobem na wszelkie dołki i brak sensów. Na festiwalu co roku filtruje się tematy przez myśli filozoficzne, humanistyczne, społeczne, nauki ścisłe i sztukę.  Tegoroczna, czwarta już, edycja skupia się na haśle “Zamknij się”, co ma stanowić zaproszenie do wsłuchania się w kogoś innego, wsłuchania się w siebie i większej uważności w rozmowach i relacjach. Co jest kluczowe w rozmowie? Przekonywanie się, dochodzenie do porozumienia, czy samo spotkanie? Jak odnaleźć sens w poróżnieniu i odmiennych zdaniach? Jak zmieniła się rozmowa pod wpływem smsów, maili, aplikacji, które zapewniają nam dystans i poczucie kontroli?

– Jesteśmy połączeni na niespotykaną skalę, nasza komunikacja przekroczyła czas i przestrzeń. Jak nigdy dotąd potrzebujemy wysłuchania tego, co świat do nas mówi. W szeroko pojętej rozmowie wychodzimy poza język, odkrywamy swoje ciało, emocje, nasze relacje z przedmiotami, dowiadujemy się o rozbudowanej komunikacji roślin i zwierząt. Mówią do nas windy, słuchamy się tajemniczego głosu, który wskazuje nam drogi. Podczas festiwalu będziemy szukać różnych sposobów komunikacji, będziemy zamykać się po to, żeby słuchać innego! – zachęcają organizatorzy ze Stowarzyszenia Dziki Bez.  

 

W programie wiele przestrzeni do rozmowy, ale i milczenia, wejścia w głąb siebie i komunikacji z innymi – ludźmi i nie-ludźmi. Warsztaty, ćwiczenia, spotkania, dyskusje, small talki i pracownie twórcze. Będzie też jedzenie, spaghetti i spotkanie przy stole. – Zadaliśmy sobie fundamentalne pytanie: kiedy się zamykasz? Wtedy, kiedy przeżuwasz! Dlatego na naszych plakatach będzie królowało spaghetti. – mówi Diana Gaik ze Stowarzyszenia Dziki Bez. Organizatorzy dodają, że makaron będzie można nawinąć na uszy, a czasem też stanie nam w gardle, gdy usłyszymy: “Musimy porozmawiać!”.

Szczegółowy program: www.fma.waw.pl i https://www.facebook.com/fma.waw/

Program jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Organizator: Stowarzyszenie Dziki Bez

Partnerzy: Otwarty Jazdów, Fundacja Przekrój, Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego

Poniżej znajdziecie wydarzenia, które powinny Was szczgólnie zainteresować

Rodzinny obiad o wszystko – spektakl improwizowany

20.10 (nd), godz. 15:00 Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6) 

 

Co by nie było, tradycyjny niedzielny obiad zjeść trzeba. I chociaż część rodziny ze sobą nie rozmawia, ktoś się pokłócił, ktoś ma inne poglądy na życie, to usiądziemy razem do stołu i będziemy trzymać fason. I liczyć, że jednak nic strasznego się nie wydarzy. A może spotkamy się z dawno niewidzianymi znajomymi? Albo z przyjaciółmi, z którymi zawsze dobrze jest się zobaczyć?

Zapraszamy na spektakl, który w całości wydarzy się przy stole i będzie improwizowany. Do wyboru postaci zainspiruje nas kulinarno-muzyczny występ jedynego w swoim rodzaju Ołówka – kucharzo-śpiewaka, albo raczej śpiewako-kucharza. Będziemy też jeść spaghetti, które sam nam wyśpiewa i nałoży na talerze.

 

Zagra Resort Komedii.

 

Ćwiczenia ze słuchania

21.10 (pon), godz. 19:00 Rotacyjny Dom Kultury (domek 3/18)

 

Jak słuchasz? Co twój sposób słuchania mówi o tobie? Czy słuchania można/powinno się uczyć? Po czym poznajesz, że ktoś naprawdę cię słucha? Jak to jest być prawdziwie usłyszaną/usłyszanym? Czy uważne, empatyczne, aktywne słuchanie może być kluczem do lepszego zrozumienia drugiego człowieka i świata w ogóle? Co pomaga, a co przeszkadza dobrze słuchać? Jakie poziomy słuchania towarzyszą ci podczas każdej rozmowy? Friedemann Schulz von Thun, niemiecki psycholog i twórca modelu kwadratu komunikacyjnego uważa, że każdą wypowiedź można usłyszeć aż na czterech poziomach: rzeczowym, apelacyjnym, relacyjnym i odsłaniania siebie. Przyjdź i poćwicz z nami swoje filtrujące rzeczywistość uszy.

 

Prowadzące: Future Simple (Paulina Czapska, Anna Szapert)

Poznaj je na: www.futuresimple.pl / FB: futuresimple

 

Pogaduchy z medium – wykład performatywny

22.10 (wt), godz. 19:00 Rotacyjny Dom Kultury (domek 3/18)

Dźwięk pochwycony zawsze budził podejrzenia. Zaklęty w automatyczne pismo zapisu drgań nabrał niesamowitości. Historia nowoczesnych audiotechnologii usłana jest szczątkami zmarłych, podejrzeniami obecności widmowych zjaw oraz próbami komunikacji z zaświatami. W godzinnym wykładzie performatywnym będziemy podążać za dźwiękami i sonicznymi śladami, które kryją się między różnymi próbami wykorzystania kolejnych nowoczesnych technologii dźwiękowych do komunikacji ze zmarłymi. Od seansów spirytystycznych w “Czarodziejskiej Górze” Tomasza Manna po epidemię nawiedzeń w USA lat 70., od ludzkiego ucha wbudowanego w prototyp telefonu po fenomen EVP.

Prowadzący: 

Antoni Michnik

 

Ćwiczenia z milczenia 

24.10 (czw), godz. 18:00, Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6) 

Podczas zajęć będziemy wspólnie medytować i milczeć, słuchać i rozmawiać. Naszym warsztatom patronuje kilka postaci: japoński poeta Bashō Matsuo, dobrze wszystkim znana Wirginia Woolf, ekscentryk i wizjoner William Burroughs, a także poetka Jean Hirshfield, od wielu lat praktykująca medytację Zen. Jednak głosem (i milczeniem) przewodnim będzie tym razem John Cage, kompozytor i poeta, autor „Ciszy”. Podążając jego śladem, spróbujemy nadać naszemu spotkaniu strukturę utworu muzycznego, w którym wezmą udział nie tylko nasze głosy, ale także to, co pojawi się w naszym otoczeniu. Spróbujemy otworzyć się na przepływ czasu, nastroić na odsłuch, zwolnić tempo. Przeczytamy wspólnie tylko krótkie fragmenty tekstów, ale zrobimy to naprawdę uważnie. Zauważymy zgiełk we własnej głowie i – przechodząc na stronę ciszy – wypowiemy naszej hałaśliwej cywilizacji chwilowe nieposłuszeństwo.

Prowadząca:

Julia Fiedorczuk

 

Zamknij się w pracowni: chatboty, ciało, narzędzia, jedzenie 

25.10 (pt), 18:00-22:00, Otwarty Jazdów

PRACOWNIA CHATBOTÓW

Chatboty, z jakimi stykamy się najczęściej, to “pracownicy” różnych firm. Dostały one konkretne zadania: odpowiadać na pytania, doradzać, pomagać w rozwiązywaniu problemów. To konsultanci idealni: dostępni 24 godziny na dobę, zawsze uprzejmi i kompetentni. Chatboty nie miewają gorszych dni, nie wyprowadzi ich z równowagi głupi szef ani awanturujący się klient. Nigdy nie muszą zaciskać zębów i ukrywać emocji, bo żadnych emocji nie mają (zębów zresztą też). A gdyby tak wyzwolić chatboty spod jarzma profesjonalizmu? Czy możemy wyobrazić sobie chatbota, który ma humory, obraża się, plecie bzdury albo jest kompletnym chamem? Albo takiego, z którym chce się porozmawiać o życiu, a nie tylko załatwić sprawę? Podczas warsztatu spróbujemy potraktować projektowanie chatbota jak tworzenie postaci literackiej.

Prowadząca:

Olga Kołakowska

Ironia i metafora – mówienie nie wprost

26.10 (sob), godz. 16:00 Chata numinosum (domek 3/5 )

Filozofowie, teoretycy literatury i badacze języka zgadzają się obecnie co do tego, że metaforą i ironią posługujemy się nie tylko w literaturze, ale także w języku potocznym i w dyskursie naukowym. Nie są one tylko ozdobnikami, ale pełnią ważne funkcje komunikacyjne i poznawcze. W czasie spotkania zastanowimy się, jak to możliwe, że często pozwalają one przekazać coś skuteczniej lub bardziej adekwatnie niż mówienie dosłowne. Przeczytamy fragmenty tekstów Arystotelesa, Kierkegaarda, Nietzschego. Szczególnie jednak skupimy się na Richardzie Rortym, w którego filozofii zarówno metafora, jak i ironia odgrywają kluczową rolę.

Prowadząca:

dr Karolina Rychter

Warsztaty z nikczemnej argumentacji 

26.10 (sob), godz 16:00, PM na Trawie (domek 3/12)

Podobno dobrze jest potrafić uzasadnić swoje poglądy. Ale jak? W sztuce prowadzenia sporów prawidłowych sposobów argumentowania jest stosunkowo niewiele. “Świńskich cięć” istnieje za to całe mnóstwo – i to właśnie one staną się głównym bohaterem warsztatów. Za punkt wyjścia posłużą wybrane wybiegi, zaprezentowane przez Arthura Schopenhauera w napisanej około 1830 r. krótkiej pracy “O dialektyce erystycznej”. Zadaniem uczestników będzie wykorzystanie ich w dyskusji na losowy temat tak, by mimo “nikczemności” argumentu przekonać do siebie członków przeciwnej drużyny. W tej grze wszystkie chwyty są dozwolone, jeśli tylko prowadzą do przekonania drugiej strony.

Prowadzący:

dr Anna Winkler

dr Xawery Stańczyk

 

Polska Szkoła Small Talku – rozmowy i tańce

26.10 (sob), godz. 19:00 – 00:00 Chata numinosum (domek 3/5 )

Wstęp, czyli filozoficzny small talk

O tym, co słychać w polityce, jaka pogoda będzie w listopadzie, czy wakacje w tym roku były cieplejsze niż w zeszłym, a także o tym, czy domki w Jazdowie prezentują się atrakcyjnie – porozmawiają Jacek Dobrowolski i Tomasz Stawiszyński

Rozmówcy:

Tomasz Stawiszyński

dr Jacek Dobrowolski 

-->