Wong Kar-waia na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w tym roku w formule hybrydowej od 17 do 29 listopada. Ogólnopolska publiczność będzie uczestniczyła w 15. edycji wydarzenia dzięki platformie online. Widzowie w Warszawie zasiądą w kinowych fotelach.

Największą niespodzianką jest retrospektywa niezwykłych filmów Wong Kar-waia z odrestaurowanych kopii. Co jeszcze znajdzie się w programie imprezy? Między innymi oblicza współczesnej Birmy, tajwańskie kino queer i emocje sportowej rywalizacji.

Wong Kar-wai: retrospektywa

Wong Kar-wai to najbardziej znany międzynarodowo hongkoński autor, którego osobista wizja tego niezwykłego miasta, zamknięta w wystylizowanych kadrach i uwodząca lirycznym pięknem, zapewniła mu trwałe miejsce w sercach widzów oraz w historii kina.

W retrospektywie prezentowanej na 15. Pięciu Smakach znajdzie się siedem tytułów z jego dorobku. Drapieżny debiut, romansującego z estetyką najlepszego hongkońskiego kina akcji (“Kiedy łzy przeminą”). Czułe portrety mieszkańców labiryntowego miasta (“Chungking Express” i “Upadłe anioły”). Wyrafinowane, zmysłowe arcydzieła o miłości niemożliwej (“Spragnieni miłości” i “2046”).

Blask filmów został przywrócony przy użyciu nowoczesnych cyfrowych technik pod nadzorem reżysera.
Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Za każdym razem jest to już inna rzeka i inna jest osoba, która do niej wchodzi. (…) Zapraszam widzów, by dołączyli do mnie w tym nowym początku, bo nie są to te same filmy, a my nie jesteśmy tą samą widownią. Moje filmy nigdy nie były o tym, jaki jest Hongkong, nie próbowały być jego realistycznym obrazem. Są o tym, jak postrzegam Hongkong i jaki chciałbym, żeby był – mówi reżyser.

Program Festiwalu

Pięć Smaków to, jak co roku stawia na różnorodny program. Zwraca uwagę na złożoność współczesnej Azji.

Sekcja Tajwańskie kino queer poruszy tematykę codzienności osób LGBT w wyjątkowo progresywnym społeczeństwie, które jako pierwsze w Azji zalegalizowało jednopłciowe małżeństwa.

Sekcja Olimpijska rozgrzeje widzów emocjonującymi zmaganiami sportowymi – znajdą się tu opowieści o jednostkach walczących z własnymi słabościami oraz o drużynowych zwycięstwach, zmieniających historię sportu.

15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

17-29 listopada – online

17-24 listopada – Warszawa: Kino Muranów, Kinoteka

Pełny program sekcji : https://www.piecsmakow.pl/aktualnosc.do?id=572

Karnety już w sprzedaży pod adresem: https://www.piecsmakow.pl/karnet.do

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

-->