WOJTEK – młody kompozytor i producent łączy elektronikę z klasyką i przedstawia album wyprodukowany…bez emisji CO2

wojtek album bez co2

Wojtek to kompozytor i producent muzyczny wychowany w Polsce i tworzący w Berlinie, łączący muzykę klasyczną z elektroniką, którego kolejny album “Atmosphere” zostanie wydany 24 lipca przez The Orchard. Pełna ambientowych, refleksyjnych kompozycji i przestrzennych brzmień płyta to odpowiedź na trudne czasy społecznej izolacji i degradacji środowiska, dlatego wyprodukowana została z zerowym śladem węglowym. Przedstawiamy utwór “Golden” zapowiadający wydawnictwo.

WOJTEK “Atmosphere”

Ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko i klimat jest aktualnie największym globalnym wyzwaniem dla ludzkości. W ciągu ostatnich lat obserwujemy wiele inicjatyw propagujących fundamentalną zmianę w naszym podejściu do korzystania z planety, ale nadal nie wszystkie obszary naszej działalności są podporządkowane takim celom.. Jednym z segmentów, w ramach którego nadal nie dzieje  się zbyt wiele jest branża rozrywkowa i muzyczna.  Na szczęście pojawiają się artyści, którzy z własnej inicjatywy chcą działać w trosce o redukowanie wpływu zmian klimatycznych i w ramach swojej muzycznej działalności wykonują realne kroki.

Jednym z nich jest młody kompozytor Wojtek, który swoje najnowsze wydawnictwo poświęcił zainspirowaniu innych do podjęcia działań w kierunku ograniczenia emisji dwutlenku węgla w różnych obszarach egzystencji. “Atmosphere” to wydawnictwo wyprodukowane bez śladu węglowego, a także wyzwanie dla branży muzycznej, wymagającej transformacji w zakresie tworzenia oraz konsumowania muzyki w trosce o planetę. 

“Każdy etap jakiejkolwiek produkcji muzycznej generuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery i jestem tego świadomy. Moją misją było napisanie, nagranie, a także wyprodukowanie albumu z zerowym śladem węglowym, dlatego “Golden”, jak i cała płyta nagrana została w londyńskim studio napędzanym energią odnawialną. W ten sposób udało się znacznie ograniczyć emisję CO2.” – komentuje Wojtek. 

Przejmujące przesłanie albumu bardzo trafnie odzwierciedla klimat pierwszego utworu promującego wydawnictwo. Dramatyczny i pełen dynamiki singiel “Golden” to wyraźne połączenie dwóch odmiennych gatunków: modern classical i muzyki elektronicznej, sprzężenie brzmienia akustycznego pianina z syntetycznymi, mięsistymi dźwiękami syntezatorów. Utwór dostępny jest już na wszystkich platformach streamingowych.

Jak tłumaczy Wojtek: Golden jest pewnym siebie, silnym i energetycznym kawałkiem, w którym pianino przedstawione jest z dwóch perspektyw. W pierwszej części zaczyna agresywnie wygrywać akordy, w drugiej zaś delikatnie przechodzi w melodyczne i rytmiczne frazy, a na koniec spokojnie się wycisza. Dynamika samego instrumentu została więc odwrócona.” 

W muzyce Wojtka słychać jego architektoniczne wykształcenie. Przestrzeń i dźwięk działają integralnie. Tytuł albumu “Atmosphere” nawiązuje do wielowarstwowości i przestrzennego charakteru wykreowanego przez połączenie brzmień i instrumentów w ramach przemyślanej struktury.  Sample pochodzące z prywatnego archiwum artysty wprowadzają do muzyki specyficzny nastrój i nadają jej melancholijnego charakteru. 

Materiał został zarejestrowany w Baltic Studios w londyńskim Hackney, korzystającym wyłącznie z energii ze źródeł odnawialnej. Album  nie ma fizycznej postaci. 

-->