W Grecji powstała plaża całkowicie wolna od papierosów

Grecy chyba powoli zdobywają większą eko świadomość. Jeden z najpiękniejszych krajów Europy od dawna ma gigantyczny problem z ekologią i dbaniem o porządek (słynne strajki śmieciarzy), ale co ciekawe całkiem pomysłowo walczy z…paleniem tytoniu!

Jakiś czas temu pisaliśmy o pewnej wiosce na Krecie, gdzie niepalenie tytoniu jest wieloletnią tradycją. Teraz przyszła pora na kolejne wyspy. Sygnał do zmian daje, położone w archipelagu Cykladzkim, Serifos.
Z okazji tegorocznego Światowego Dnia bez Papierosa (31 maja) na Serifos rozpoczął się pilotażowy program, który zakazuje spożywania tytoniu na plaży Vagia. Akcja jest elementem programu SeaChange Greek Islands i na razie ma być tylko eksperymentem.

Co ciekawe powodem do zmian nie jest do końca dbanie o zdrowe płuca plażowiczów. Według przeprowadzonych przez lokalne władze badań to właśnie odpadki po papierosach najbardziej zaśmiecały lokalne plaże.
W ramach akcji na plaży wydzielone będą miejsca do palenia, ale będą one pilnowane przez specjalnie zatrudnionych do tego stewardów.

Plaża Vagia należy do europejskiej sieci Natura 2000.

-->