UKRAINA! FESTIWAL FILMOWY odbędzie się w dniach 6-8 grudnia w Centrum Kultury w Lublinie.

 

Kino ukraińskie, będące aktualnie w fazie rozkwitu, z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali i krytyków filmowych. W programie lubelskiej edycji znalazły się pokazy najnowszych i nagradzanych filmów z Ukrainy oraz spotkania z gośćmi.

 

Bilety w cenie 10 zł i 8 zł (ulgowe) dostępne są w kasie oraz na stronie Centrum Kultury. Program festiwalu znajduje się na stronie: www.ukrainaff.com

W programie festiwalu znalazł się między innymi ukraiński kandydat do Oscara w kategorii „najlepszy film międzynarodowy”, zwycięzca nagrody publiczności warszawskiej edycji wydarzenia – „Do domu”. Film w reżyserii Narimana Alieva opowiada historię krymskiego Tatara Mustafy, który stracił najstarszego syna na wojnie między Rosją a Ukrainą. Postanawia przewieźć ciało zmarłego z Kijowa na Krym, by pochować go w rodzinnych stronach. Wraz z młodszym synem wyruszają w podróż, która odmieni ich relację.

Na uwagę zasługuje również dokument „Mój tata jest bratem mamy”, zdobywca nagród dla najlepszego ukraińskiego filmu i reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie. To odważny, ale i subtelny, pełen szacunku portret niezwykłej rodziny. Tolik jest awangardowym artystą i muzykiem undergroundowej, queerowej sceny Kijowa. Jest także przybranym ojcem małej Katii, córki jego siostry, Anyi. Choroba psychiczna nie pozwala Anyi opiekować się na co dzień Katią. Film Wadima Ilkowa z melodyjną płynnością łączy momenty skrajnej samotności i intymnej rodzinnej bliskości, pustki i twórczego skupienia, wielkiego ciężaru i codziennej radości życia.

Ważnym tytułem jest „Dzikie pole”, film na podstawie powieści Serhija Żadana, jednego z najgłośniejszych współczesnych pisarzy ukraińskich. To historia Hermana Korolyova, którego brat znika w tajemniczych okolicznościach. Herman musi wrócić z dużego miasta do swojego miasteczka w Donbasie, aby bronić rodzinnej stacji benzynowej przed mafią. „Dzikie pole” nominowane było do tegorocznych nagród Ukraińskiej Akademii Filmowej aż w 12 kategoriach. Film zdobył 5 statuetek.

Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się pokaz „Atlantydy”, najnowszego filmu Walentyna Wasjanowicza („Plemię”, „Black Level”) nagrodzonego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Wschodnia Ukraina, niedaleka przyszłość. Pustynia nienadająca się do zamieszkania przez ludzi. Siergiej, były żołnierz cierpiący na zespół stresu pourazowego, ma problem z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. Przyłącza się do ochotniczej misji Czarny Tulipan, której członkowie ekshumują zwłoki żołnierzy. Tą pracą stara się zwalczać swoją traumę i szukać sił, by dalej żyć. Czy w końcu nauczy się żyć bez wojennej traumy i zaakceptuje siebie takim, jakim jest?

Festiwal odwiedzą ukraińscy twórcy, którzy po seansach spotkają się z widzami. Gośćmi będą między innymi: Nariman Aliev, reżyser „Do domu”, Andriy Lidagovskiy, odtwórca głównej roli w filmie „Moje myśli są ciche” oraz Viktor Hrom, reżyser filmu „Krym. Otoczeni zdradą”.

-->